banner181

Kan şekerini düşüren hormon tümörleri ameliyatla tedavi edildi

26 Haziran 2012 Salı 16:13
Bu haber 1259 kez okundu

İki hastada kan şekerinde düşüklük yapan hormon tümörleri, başarılı bir şekilde ameliyat edildi.        Samsun Medical Park Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde gerçekleştirilen operasyonu Doç. Dr. Koray...

Kan şekerini düşüren hormon tümörleri ameliyatla tedavi edildi
İki hastada kan şekerinde düşüklük yapan hormon tümörleri, başarılı bir şekilde ameliyat edildi.

        Samsun Medical Park Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde gerçekleştirilen operasyonu Doç. Dr. Koray Topgül ve Op. Dr. Mahmut Fikret Gürsel yaptı. Doç. Dr. Koray Topgül ameliyatla ilgili yaptığı açıklamada, “Pankreasın hormon üreten tümörlerini çok sık görmüyoruz. Belirtileri genellikle çok zor anlaşılır ve belirgin olmuyor. İki hastamız, insülinoma dediğimiz fazla insülin salgılatarak kan şekerini fazla ve zamansız bir şekilde düşüren tümörlere sahiptiler. Hastalarımız 70 yaşında F.Ç. ve 47 yaşındaki H.G. idi. İki hastamız da bayandı. İlk hastamızda ek olarak parkinson hastalığı vardı. Her ikisi de sorunsuz şekilde ameliyat edildi." dedi.

        Bu ameliyatların en zor yanının tümörlerin yerinin ameliyat öncesi ve ameliyat sırasında saptamadaki güçlük olduğunu vurgulayan Topgül, şöyle konuştu: "İnsülinomaların yüzde 90'ı tektir ve iyi huyludur. Ancak yüzde 5-10'u kötü huylu olup bölgesel lenf bezlerine ve karaciğere metastaz yapar. Yüzde 90'ı 2 santimetrenin altındadır. Pankreas baş, gövde ve kuyruğunda eşit oranda yerleşim gösterir. Bu nedenle de yerlerini bulmak güçlük arz eder. İnsülinomaların yüzde 5'inde başka doku ve organlardaki hormon tümörleri de eşlik eder. Bu nedenle bu hastalar çok detaylı incelenmelidir. Kan şekerinde ani düşüş yaşayan ve bu düşüşü kan tetkiklerinde gösteren hastalarda insülinoma akla getirilmelidir.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder