banner181

Göreme Belediyesi elektriğini kendisi üretiyor

26 Haziran 2012 Salı 16:17
Bu haber 410 kez okundu

Nevşehir merkez ilçeye bağlı Göreme Belediyesi sokak lambalarında güneş panelleri sistemiyle kendi elektriğini üretmeye başladı. Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yılda milyonlarca turistin geldiği...

Göreme Belediyesi elektriğini kendisi üretiyor
Nevşehir merkez ilçeye bağlı Göreme Belediyesi sokak lambalarında güneş panelleri sistemiyle kendi elektriğini üretmeye başladı.

Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yılda milyonlarca turistin geldiği bir belde olan Göreme’nin aydınlatma konusunda daha güçlü ve donanımlı olması gerektiğini belirterek, milli servet olan enerji rezervine de katkı sağladıklarını söyledi.

Özellikle turistlerin yürüyüş alanlarının yoğun olduğu bölgelerde bu sisteme geçtiklerini belirten Başkan Cingil, şöyle devam etti: “Yerel yönetimler olarak ilk önceliğimiz vatandaşımıza en iyi hizmeti sunmaktır. Bu durum Göreme gibi bir merkezde daha da dikkatli ve özenli olmak zorunda. Yaya yürüyüş alanlarında bu uygulamayı başlattık. Gündüz depo edilen enerji, sokak lambaları için özel olarak kullanılan kontrollü regülatör ile gece karanlığında otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Bu sayede hem daha güçlü bir aydınlatma yapmış oluyoruz hem de milli servetimiz olan enerjimizi korumuş oluyoruz. Güneş panel sistemlerine ek olarak bir de rüzgâr sistemi kurduk. Şu an onunda deneme süreci yapılıyor. Önümüzdeki yıllarda Göreme tamamen enerjisini kendisi üreten lokomotif ve örnek bir turizm merkezi olacaktır.”

Peri bacalarının gece aydınlatılması çalışmalarına da değinen Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, “Peri bacalarının aydınlatılması ve gece turizminin bölgeye kazandırılması herkesin ortak isteğidir. Bu sistemle beraber yıl sonunda elde edeceğimiz dengeleme raporunda üretim, tüketim ve maliyet ile beraber çıkacak sonuca göre hareket edeceğiz. Genel olarak uygunluk durumu oluştuğunda ve kabul gördüğünde gerekli girişimleri yaparak peri bacalarının aydınlatılmasını da umut ediyoruz” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder