banner181

Hayvan üreticilerine tüberküloz eğitimi

26 Haziran 2012 Salı 16:36
Bu haber 977 kez okundu

Nevşehir merkeze bağlı Çat kasabasında büyük baş hayvan yetiştiricilerine yönelik olarak tüberküloz hastalığının sığırlarda çıkış nedenleri, korunma yöntemleri, insanlara bulaşma şekilleri ve tedavisi hakkında eğitim verildi.        Toplantıya,...

Hayvan üreticilerine tüberküloz eğitimi
Nevşehir merkeze bağlı Çat kasabasında büyük baş hayvan yetiştiricilerine yönelik olarak tüberküloz hastalığının sığırlarda çıkış nedenleri, korunma yöntemleri, insanlara bulaşma şekilleri ve tedavisi hakkında eğitim verildi.

        Toplantıya, Çat Belediye Başkanı Kamil Duru, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Gürol Çetin, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Rukiye Pınar, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Recep Eroğlu, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yücel Şal, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Basri Babayiğit, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik ve sağlık personelleri ile çok sayıda yetiştirici katıldı.

        İl Müdür Yardımcı Vekili Gürol Çetin, yaptığı açılış konuşmasında, tüberkülozun zoonoz ve bulaşıcı bir hastalık olduğunu, hastalıkla mücadele de üreticilerin bilgili ve bilinçli olması gerektiğini belirtti.

        Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Rukiye Pınar ve Veteriner Hekim İshak Özkan tarafından, tüberküloz hastalığına neden olan virüs çeşitleri, virüsün kuluçka süresi, hayvana bulaşma nedenleri, etkileri, belirtileri ve virüsten korunma yöntemleri hakkında sunum yapılarak üreticiler bilgilendirildi.

        Ayrıca, İl Sağlık Müdürlüğü'nden Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Yücel Şal da tüberküloz hastalığının insana bulaşma nedenleri, insanlarda yarattığı etkiler, korunma yöntemleri ve tedavisi hakkında sunum yaptı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder