banner181

Rumlar, AB Destek Mekanizması'na başvuracak

26 Haziran 2012 Salı 15:19
Bu haber 1358 kez okundu

Rumların, Rusya ve Çin'den bekledikleri kredi başvurusu olumsuz sonuçlandı. Rusya ve Çin’den beklediğini bulamayan Rumlar, ekonomideki olumsuz gidişata dur demek için AB Destek Mekanizması’na başvurma kararı aldı. Karar Rum Bakanlar Kurulu...

Rumlar, AB Destek Mekanizması'na başvuracak
Rumların, Rusya ve Çin'den bekledikleri kredi başvurusu olumsuz sonuçlandı. Rusya ve Çin’den beklediğini bulamayan Rumlar, ekonomideki olumsuz gidişata dur demek için AB Destek Mekanizması’na başvurma kararı aldı. Karar Rum Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.
Rum gazeteleri, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın AB Destek Mekanizması’ndan kaçmak için gösterdiği çabaların sonuç vermediğini aktardı. Rusya’dan ve Çin’den beklenen kredinin gelmediğini yazan Rum gazeteler, bunların yanı sıra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından “Fitch Ratings”in, dün akşam bir kez daha not düşürmesinin ardından, Rum Yönetimi’nin AB Destek Mekanizması’na başvurmaktan başka seçeneğinin kalmadığını yazdı.

FITCH YİNE NOT DÜŞÜRDÜ
Bu arada, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından “Fitch Ratings”in, Rum Yönetimi AB Destek Mekanizması’na başvurmadan önce, Rum ekonomisinin uzun vadeli notunu, “BBB-”den “BB”ye düşürdüğünü, kredi not görünümünü de “negatif” olarak belirlediğini yazdı.

Haberde, “Fitch Ratings”in böylelikle Rum ekonomisini “junk” (değersiz) kategorisine düşürdüğü kaydedildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder