banner181

Hristofyas: Türkiye "B" planını uyguluyor

26 Haziran 2012 Salı 15:25
Bu haber 551 kez okundu

Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas; Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın üzerinde uzlaşıya varılmış konuların bile çözümünden uzaklaştıklarını ve hali hazırda “B Planı”nı yürürlüğe koyduklarını iddia etti.Rum basını Hristoftas’ın...

Hristofyas: Türkiye
Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas; Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın üzerinde uzlaşıya varılmış konuların bile çözümünden uzaklaştıklarını ve hali hazırda “B Planı”nı yürürlüğe koyduklarını iddia etti.
Rum basını Hristoftas’ın dün Fransa’nın yeni Güney Kıbrıs Büyükelçisi Jean-Luc Florent’in güven mektubunu kabul ettiğini, Kıbrıs konusunda açıklamada bulunduğunu yazdı.

Haberlere göre Hristofyas yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümünün başlıca hedefleri olduğunu savundu ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun müzakerelerdeki “uzlaşmaz tutumundan” söz etti.

Hristofyas, “Türkiye ve Kuzey Kıbrıs, kuzeyin tanınmasını ve düzeyinin yükseltilmesini içeren bir B Planını hali hazırda yürürlüğe koyduklar ” iddiasında bulundu. Habere göre Hristofyas ayrıca, Türkiye’nin, sözde Münhasır Ekonomik Bölgeleri’nde doğalgaz arama haklarından kuşku duymayı da içeren, tehditkar bir politika izlediği iddiasında bulundu.

Fransa ve Güney Kıbrıs arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu da belirten Hristofyas, Fransa’nın Kıbrıs konusunda, BM Güvenlik Konseyi’nde izlediği ilkeli tutumdan ötürü duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder