banner181

Libya ve Suriye’de iş yapan firmalara yeni hak

26 Haziran 2012 Salı 15:48
Bu haber 870 kez okundu

Libya ve Suriye’de iş yapan, borçlarını yapılandıran ve taksitlerini ihlal eden firmalara yeni hak tanındı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Libya ve Suriye’de faaliyette bulunan Türk firmalarının politik risk nedeniyle borçlarının daha...

Libya ve Suriye'de iş yapan firmalara yeni hak
Libya ve Suriye’de iş yapan, borçlarını yapılandıran ve taksitlerini ihlal eden firmalara yeni hak tanındı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Libya ve Suriye’de faaliyette bulunan Türk firmalarının politik risk nedeniyle borçlarının daha önce yapılandırıldığını, bu düzenlemeden yararlanan ancak taksitlerini geciktiren mükelleflere yeni bir şans daha sağlandığını bildirdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Ekonomi Bakanı Çağlayan, sözkonusu düzenlemeye ilişkin açıklamaların bugünkü Resmi Gazetede yayımlanan tebliğde yer aldığını belirtti. Çağlayan, Libya ve Suriye'nin bakanlığı tarafından politik risk kapsamına alındığını, bu ülkelerde faaliyette bulunan firmaların kamuya borçlarının yapılandırıldığını ve mükelleflere de vergi borçlarını mücbir sebebin sona erdiği tarihten başlamak üzere 12 taksitte ödeme kolaylığı sağlandığını kaydetti. Yapılan düzenleme ile taksit sayısının 12'den fazla olması halinde, fazla olan taksitlerin 12'nci taksitle birlikte ödenmesinin hükme bağlandığını dile getiren Çağlayan, şunları aktardı:

        "Sözkonusu düzenleme çerçevesinde yapılandırılan borçların taksitlerini/ödemelerini ihlal edenlere bir şans daha veren düzenleme 6322 sayılı Kanun ile getirilmişti. 6322 sayılı Kanunda yer alan hükme göre, Libya ve Suriye’de faaliyette bulunan ve bu ülkelerdeki faaliyetleri nedeniyle durumları mücbir sebep hali sayılan yatırımcılardan; mücbir sebep hali bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle devam edenler 'ihlal ettikleri taksitlerini mücbir sebebin sona erdiği tarihi izleyen ayın sonuna kadar öderlerse' daha önce yürürlüğe giren 6111 sayılı yapılandırma düzenlenmesinden yeniden yararlanma hakkına kavuşacaklar. Bu hükmün uygulanmasına ilişkin ayrıntılı açıklamalar bugün Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde yer almaktadır."

Tebliğde yatırımcılara verilen yeni hakkın uygulama şeklinin nasıl olacağı açık ve net bir şekilde ortaya konduğuna dikkat çeken Çağlayan, "Düzenleme ile bakanlığımızca politik risk kapsamına alınan Suriye ve Libya’da faaliyet gösteren ve daha önce borçlarını yapılandıran ve yapılandırdıkları borçlara ait taksitlerini ihlal eden firmalarımıza önemli bir kolaylık sağlanmıştır.” dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder