banner181

İhracatçıya sattıkları fındıklar üzerinden cevap verdi

26 Haziran 2012 Salı 15:41
Bu haber 1021 kez okundu

Giresun Ziraat Odası (GTSO) Başkanı Özer Akbaşlı, 'Avrupalı fındık almıyor' diyen ihracatçılara, haziran ayında gerçekleştirdikleri yüksek ihracat rakamını örnek verdi. Akbaşlı, "Meselenin hiç de sanayicilerin dediği gibi olmadığını...

İhracatçıya sattıkları fındıklar üzerinden cevap verdi
Giresun Ziraat Odası (GTSO) Başkanı Özer Akbaşlı, 'Avrupalı fındık almıyor' diyen ihracatçılara, haziran ayında gerçekleştirdikleri yüksek ihracat rakamını örnek verdi. Akbaşlı, "Meselenin hiç de sanayicilerin dediği gibi olmadığını ihracat rakamları teyit etmekte ve ortaya koymaktadır. Bazen insan, 'spekülasyon yapılır yapılır da, bu kadar da olmaz ki' diyor.” dedi.

        Akbaşlı, yaptığı açıklamada, son günlerde basın yayın organlarında fındık sanayicilerinin Avrupalı fındık alıcılarının fındık almadığı, Avrupa'da fındığa talep olmadığı ve bu nedenle fiyatların düştüğü yönünde demeçler ile yazıların yer aldığını hatırlattı. Basında yer alan haberler ve yazıları hayretle okuduğunu vurgulayan Akbaşlı, "Meselenin hiç de sanayicilerin dediği gibi olmadığını ihracat rakamları teyit etmekte ve ortaya koymaktadır. Bazen insan, spekülasyon yapılır yapılır da, bu kadar da olmaz ki diyor.” ifadesini kullandı.

        Türkiye'nin 2010 Haziran'ında 2 bin 678 ton, 2011 Haziran'ında 2 bin 994 ton fındık ihraç ettiğini hatırlatan Akbaşlı, sözlerine şöyle devam etti: "İhracatçının fındık satamıyoruz dediği bir dönemde Türkiye bu Haziran ayında 3 bin 863 ton fındık ihracatı gerçekleştirmiş. Yukarıdaki rakamlardan da gördüğünüz gibi son iki yılın aynı haftasında giden fındıklar, bu yıl aynı hafta da giden fındıklardan daha az. Kısaca bu yıl diğer yılların ortalamasından yüzde bazında yüzde 73 miktar bazında bin 27 ton daha fazla fındık ihraç edilmiş. Rakamların olduğu yerde faraziye olmaz. Her şey tüm çıplaklığı ile ortada. Türkiye fındık ihracatında hız kaybeden bir ülke değil. Rekoltesine göre mahsulünü satabilen, dünyanın Türk fındığına ilgi gösterdiği bir ülke. Birbirimizi kandırmanın ne ülkemize, ne çiftimize ve ne de sanayicimize bir hayrı olur. Bir araya gelip hep birlikte Avrupa ve dünyaya ucuz fındık vermemeliyiz. Değeri neyse o olsun. Ama ucuz olmasın.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder