banner181

KKTC Su Temini Projesi’nde geri sayım başladı

26 Haziran 2012 Salı 15:55
Bu haber 1076 kez okundu

Dünyada ilk kez uygulanacak deniz boru hattı ile adaya su sağlayacak KKTC İçmesuyu Temini Projesi’nde geri sayım devam ediyor. 7 Mart 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile KKTC Başbakanı İrsen...

KKTC Su Temini Projesi'nde geri sayım başladı
Dünyada ilk kez uygulanacak deniz boru hattı ile adaya su sağlayacak KKTC İçmesuyu Temini Projesi’nde geri sayım devam ediyor. 7 Mart 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile KKTC Başbakanı İrsen Küçük tarafından temeli atılan Alaköprü Barajı ile Kıbrıs’ta inşa edilen Geçitköy Barajı’nda çalışmalar devam ediyor. Temel atma merasiminde projenin planlanan bitiş tarihi 12 Ekim 2014'ken Başbakan Erdoğan tarafından 7 Mart 2014 saat 12.59’a çekilmesi üzerine yüklenici firma çalışmalarını hızlandırdı. Firma tarafından şantiye sahasına konulan ve iş bitim tarihine kaç gün, kaç saat, kaç dakika ve kaç saniye kaldığını gösteren saat geri sayımına devam ediyor. Bu saati gören işçilerde adeta zamanla yarışıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bakanlığımız ve bağlı genel müdürlüklerimiz zamanla yarışıyor. Geçen her bir saniye bizim için yeni bir baraj, yeni bir gölet, yeni bir kent ormanı ya da meteoroloji istasyonu tesis edilmesi için atılan bir adımdır." dedi.

Anamur (Dragon) Çayı üzerinde tesis edilecek Alaköprü Barajı’ndan alınacak su, dünyada ilk defa 80 kilometre uzunlukta uygulanacak deniz boru hattı ile ve deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte askıdaki bir boru hattı vasıtasıyla Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılacak. Yapımı devam eden bu iki barajın yanı sıra ihalesi yapılan ve 6 Haziran’da sözleşmesi imzalanan deniz geçiş hattının çalışmalarına başlanılması ile projenin bütün bileşenlerinin inşaatı başlamış olacak. Proje ile KKTC’ye yılda 75 milyon metreküp su taşınacak ve bu suyun yüzde 50,3’ü içme-kullanma suyuna, yüzde 49,7’si ise sulama suyuna tahsis edilecek. Geçitköy Barajı’nda biriktirilen suyla 48 bin 240 dekarlık bir arazide yapılacak sulu ziraat ile büyük bir gelir artışı da sağlanacak. Ayrıca Alaköprü Barajı’nın eteğinde kurulacak 26 MW kurulu gücündeki hidroelektrik santralle yılda 111,27 milyon kilowatt saat elektrik üretilerek ekonomiye katkı sağlanacak.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder