banner181

Suriye ile yürütülen e-devlet projeleri sekteye uğradı, yeni ülke Kosova

26 Haziran 2012 Salı 15:10
Bu haber 939 kez okundu

Komşularına e-devlet projelerini öğretmek için yaklaşık bir yıl önce ilk projeyi Suriye ile başlatan Türkiye, Türk jetinin düşürülmesinin ardından bu ülkeyle olan çalışmayı askıya aldı. Suriye'de yaşanan iç karışıklığın ardından...

Suriye ile yürütülen e-devlet projeleri sekteye uğradı, yeni ülke Kosova
Komşularına e-devlet projelerini öğretmek için yaklaşık bir yıl önce ilk projeyi Suriye ile başlatan Türkiye, Türk jetinin düşürülmesinin ardından bu ülkeyle olan çalışmayı askıya aldı. Suriye'de yaşanan iç karışıklığın ardından Türk uçağının düşürülmesiyle iki ülke arasındaki anlaşma ve ilişkiler sekteye uğradı. Askıya alınanlardan bazıları Adalet Bakanlığı'nın Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS), Maliye Bakanlığı'nın Vergi Dairesi Otomasyon Sistemi (VEDOP) gibi e-devlet projeleri oldu.

Kısa bir süre öncesine kadar iyi ilişkilerin olduğu Suriye ile e-devlet konusunda yapılan çalışmaları hatırlatan AK Parti İzmir Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Rıfat Sait, "Türkiye'deki uzmanlar, Suriye'de eğitimler verdi. Maalesef bu olaylar yaşandı ve e-devlet anlaşması sekteye uğradı." dedi.

Bu tür projelerin Başbakanlık'a bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütüldüğünü ifade eden Sait, "Suriye olmazsa başka bir ülke olur. Bizden öneri istediler, biz de Kosova'yı önerdik ve onu tercih ettik." şeklinde konuştu.

Kosova'da e-devlet projeleriyle ilgilenen Kamu Bakanı Mahir Yağcılar'ın Türk asıllı olduğunu ve bu ülkede Türklerin de yaşadığını kaydeden Milletvekili Sait, "Bize çok yakın bir ülke. E-devlet projesinin orayla yapılmasını önerdik, Kosova da sahiplendi. İnşallah anlaşma yapıp devam edeceğiz." diye konuştu.

Sait, e-devlet hizmetlerinin götürülmesinin bilgisayar ve yazılım vermek anlamına gelmediğini, danışmanlık ve eğitim hizmetleri olduğunu söyledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder