banner181

Hanefi Avcı, ifadesinin ardından adliyeden ayrıldı

09 Ocak 2012 Pazartesi 19:24
Bu haber 749 kez okundu

Devrimci Karargah Örgütü ve Ergenekon kapsamındaki ODA TV davalarında tutuklu bulunan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, faili meçhul cinayetleri soruşturması kapsamında ifade verdi.     Soruşturma kapsamında, tutuklu bulunan...

Hanefi Avcı, ifadesinin ardından adliyeden ayrıldı
Devrimci Karargah Örgütü ve Ergenekon kapsamındaki ODA TV davalarında tutuklu bulunan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, faili meçhul cinayetleri soruşturması kapsamında ifade verdi.
    Soruşturma kapsamında, tutuklu bulunan eski özel harekatçı Ayhan Çarkın'ın ifadeleri nedeniyle Ankara Adliyesi'ne getirilen Avcı, burada yaklaşık 4 saat ifade verdi.
    Meclis Susurluk Komisyonu'na verdiği ifadeleri tekrarlayan Avcı, o dönem, "Özellikle İstanbul'da PKK'ya önemli ölçüde maddi yardımda bulunan finans çevreleri ve uyuşturucu kaçakçılarına karşı yasal mücadele yapılamadığı anlayışı ile illegal çalışacak gruplar oluşturulması ve illegal mücadele edilmesi düşüncesiyle Emniyet, MİT ve Jandarma içinde böyle grupların oluşturulduğunu ve eylemlerin başlatıldığını, neticede PKK'nın ve diğer örgütlerin destekçisi aktif unsurların susturulduğunu, daha sonra faaliyet gösterilecek zemin kalmayınca, resmi görevli ve sivil kişilerden teşekkül ettirilmiş olan bu grupların kendilerine menfaat temini uğruna mafya türü birtakım yasa dışı faaliyetlere giriştiklerini; bu grupların Emniyet, Mit ve Jitem içerisinde ayrı ayrı oluştuğunu, Emniyet içerisinde Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'a bağlı Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in başkanlığında özel harekatçılardan ve Korkut Eken'e bağlı sivillerden, MİT içinde Mehmet Eymür'e bağlı özel harpten geçmiş subaylar ile aşırı ülkücü ve mafya tipi insanlardan, JİTEM içinde kendilerine bağlı kişilerden teşekkül ettiğini, Behçet Cantürk, Savaş Buldan ve beraberinde gelişen 5-10 eylemin ve bazı bombalama eylemlerinin bunlar tarafından yapıldığını" anlatmıştı.
    Avukat Fidel Okan ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Avcı'nın, Ömer Lütfü Topal'ın öldürülmesiyle ilgili birtakım sorulara cevap verdiğini ifade etti. Avcı'nın, sürece yardımcı olmak için çok ayrıntılı ifade verdiğini anlatan Okan, bu ifadelerin verilmesinin nedeninin de ülkenin bir dönem içinde bulunduğu faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması olduğunu belirtti.
    Faili meçhul cinayetler soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, sabah saatlerinde ise 9 Mayıs 1994'te kaçırılarak öldürülen Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Namık Erdoğan'ın çalışma arkadaşı Ali Evranosoğlu'nun tanık olarak ifadesine başvurdu.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder