banner181

Yapı denetim elemanları Almanya ve Macaristan'da eğitim alacak

26 Haziran 2012 Salı 14:47
Bu haber 661 kez okundu

Afyonkarahisar Teknik Elemanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği(AFTEKDER), Ulusal Ajansın desteklediği ‘Yapı Denetim ve Güvenli Yapılar Projesi’ kapsamında 40 teknik elemanı Almanya, İngiltere ve Macaristan’a eğitime gönderecek. Yurt...

Yapı denetim elemanları Almanya ve Macaristan'da eğitim alacak
Afyonkarahisar Teknik Elemanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği(AFTEKDER), Ulusal Ajansın desteklediği ‘Yapı Denetim ve Güvenli Yapılar Projesi’ kapsamında 40 teknik elemanı Almanya, İngiltere ve Macaristan’a eğitime gönderecek. Yurt dışına gidecek teknik elemanlar bu ülkelerde projelendirme tekniği, bina yapım tekniği, yapı denetim sistemi, sivil toplum örgütlerinin sistemdeki rolleri, denetim sisteminin yetkinliği, denetim sisteminin desteklenmesi, denetim sistemi ile ilgili kamu denetimi, şehir planlaması gibi konularda inceleme ve araştırmalarda bulunacak.

     Dernek başkanı Mustafa Aktuğlu, proje kapsamında dil hazırlık eğitiminin başladığını söyledi. Proje kapsamında, temmuz ayı içerisinde 10 teknik elemanı Almanya’ya, eylül ayı içerisinde de 15 teknik elemanın İngiltere ve Macaristan’a gideceğini belirten Aktuğlu, projenin uygulama süresinin 16 ay olduğunu kaydetti. Türkiye’de inşaat sektörünün geçmişten günümüze sıkıntılı bir süreç yaşadığını, bu süreçte yapılaşmanın köyden kente göçü karşılayacak boyutlara gelmediğini ifade eden Aktuğlu, bunun sonucu olarak kentlerde gecekondu mahalleleri oluştuğunu anlattı. Aktuğlu, son yıllarda gecekonduların yerini toplu konutların almaya başladığını, 1999 yılında yaşanan büyük Gölcük depreminin yapı denetim sistemini gündeme getirdiğini kaydetti.

    Bu depremin büyüklüğü 7,5 şiddetinde olmasına rağmen 285 bin 211 konut, 42 bin 902 işyerinin hasar gördüğünü ve resmi verilere göre 17 bin 480 gayri resmi verilere göre ise 50 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Aktuğlu, aynı büyüklükteki depremlerde AB ülkelerinde daha az can ve mal kaybı olacağının düşünüldüğünü anlattı. Yaşanan bu acı tecrübenin inşaat sektöründe yapı denetim sisteminin oluşturulmasını zorunlu hale getirdiğini belirten Aktuğlu, “2000 yılında yapılan yasal düzenleme ile 19 ilde pilot olarak başlatılan yapı denetim sistemi 2011 yılından itibaren tüm illerde uygulanmaya başlamıştır. Mesleğe yeni başlayan mühendisler saha deneyimlerinin az olmasından dolayı denetimlerde yetersizlikler ortaya çıkmaktadır. Emekli mühendisler ise kamudan gelen alışkanlıklarından dolayı istenilen denetim kalitesini yakalayamamaktadırlar. Yapı denetim firmaları açısından da istenilen kalifiye personel bulunamamakta, bürokratik engeller çıkmakta, müteahhit eski alışkanlıklarından vazgeçmek istememekte ve firmalar kamuoyu oluşturacak şekilde örgütlenememektedir.” diye konuştu.

    Mustafa Aktuğlu, dernek olarak hazırladıkları projeyle yapı denetim sistemi içerisindeki aktörlerin Avrupa'daki projelendirme tekniği, bina yapım tekniği, yapı denetim sistemi, sivil toplum örgütlerinin sistemdeki rolleri, denetim sisteminin yetkinliği, denetim sisteminin desteklenmesi, denetim sistemi ile ilgili kamu denetimi, şehir planlama gibi konularda kapasitelerini artırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

     Aktuğlu, projenin faydaları konusunda ise şunları söyledi: “Teknik elemanlar arasında tecrübe deneyimi yaşanacak ve teknik elemanlar saha çalışmalarını daha donanımlı olarak yürütecekler. Yeni mezunlar mesleğe ayakları yere basar halde başlayacak. Firmalar yeni işbirliği imkanları geliştirecek, dernekler üyelerine daha iyi hizmet edecekler, kamu ise sistemi daha iyi yapılandıracaktır.”

    Proje kapsamında AFTEKDER’den 8, Afyonkarahisar Belediyesi'nden 8, Karar Mühendislik Derneği'nden 20 ve Afyonkarahisar İl Özel İdare Müdürlüğü'nden 4 mühendis olmak üzere toplam 40 teknik eleman Macaristan ve Almanya'ya üç haftalığına inceleme ve araştırmada bulunacak.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder