banner181

Ekrem Dumanlı: Başarının sırrı, mesleğin ruhunu kavramada yatıyor

26 Haziran 2012 Salı 13:48
Bu haber 707 kez okundu

Gazete Tasarım Günleri'nde konuşan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, geleceğin tasarımcılarına önemli tavsiyelerde bulundu. Bir mesleğin önemini anlamanın ilk adımının hayatın önemini anlamak olduğunu belirten Dumanlı,...

Ekrem Dumanlı: Başarının sırrı, mesleğin ruhunu kavramada yatıyor
Gazete Tasarım Günleri'nde konuşan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, geleceğin tasarımcılarına önemli tavsiyelerde bulundu. Bir mesleğin önemini anlamanın ilk adımının hayatın önemini anlamak olduğunu belirten Dumanlı, hayata ruh katacak şeyin, insanın kendini tanıması ve hayattaki maksadını keşfetmesi ile başladığını söyledi. Ezberlenen teorik notlardan ziyade meselenin özüne inilmesinin başarıyla doğrudan ilişkili olduğunu anlatan Dumanlı, "Mesleğin ruhunu, felsefesini anlamazsanız yapacağınız tasarımda çok büyük bir tasarım olamaz. Her mesleğin; felsefesi, özü, kalbi ve ruhu vardır. Onu kavrayamadığınız zaman bir şeyler yaparsınız mutlaka ama bu yaptığınız şey daima eksik olur.” diye konuştu.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, geleceğin tasarımcılarıyla düşüncelerini paylaştı. Türkiye'de gazeteciliğin ruhu üzerine çok fazla şey söylenmediğini kaydeden Dumanlı, meselenin özünün yine yapılan işi sevmekte olduğunu ifade etti. Türkiye'nin işini ve eşini sevmeyenlerin ülkesi olarak tanımlanabileceğini belirten Dumanlı, “Türkiye'de günde 40 defa 'lanet olsun bu işe! Nereden girdim' diyen kişilerin çevrelerine verdiği zarardan dolayı gerçekten büyük sıkıntılar yaşandığını düşünüyorum.” dedi. Dumanlı, bir mesleği icra edenlerin öncelikle o işin teorik meselesine çok fazla kafa yormaları gerektiğine dikkat çekerek genç tasarımcılara başarı yolunda önemli tavsiyelerde bulundu: “ Neyi seçerseniz seçin işinizi sevin. İnsan gerçekten çok değerli ve çok istisnai bir varlık. Mesleğinizin felsefesini tekrar gözden geçirin. İnsan kimdir? İnsan nasıl bir varlıktır? sorularını kendinize sorun!”

İnsanların ruh dünyasının aydınlığı ölçüsünde tasarımlarının da berrak olacağını kaydeden Dumanlı, Peygamber Efendimizin (S.A.V) “Allah işini doğru yapan insanı sever.” sözünü hatırlatarak şöyle konuştu: “Yapacağınız tasarım ister endüstriyel ister gazete tasarımı olsun onun içine duygularınızı katın. Hayata bakışınıza yaptığınız gazete arasında çok büyük bir bağlantı vardır. Eğer bu mesleği yapacaksanız tefekkür edeceksiniz.”

Günümüzde Türkiye'deki en büyük felaketlerden birinin okumadan yazmak, düşünmeden konuşmak olduğunu dile getiren Dumanlı, Türkiye'nin tefekküre çok ihtiyacı olduğunu anlatarak derin fikirlere de ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. İnsanların hayata bakışıyla yaptıkları iş arasında çok büyük bir bağlantı olduğunu belirten Dumanlı, Türkiye'de sosyal sorumluluk içerisinde yeni bir gazetecilik dili oluşturulmasının önemine dikkat çekti. Batı dünyasının çok bilmediği yaklaşım ve mantıkla yeni bir duyarlılık oluşturulması gerektiğine inandığını belirten Dumanlı, "Biz her yazdığımız satırın hesabını asıl mahkemede vereceğimizi düşünerek dikkatli olmak zorundayız.” dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder