banner181

Büyükekşi: Türkiye, bir kilogram mobilyayı 3, İtalya 10 dolara satıyor

09 Ocak 2012 Pazartesi 18:16
Bu haber 577 kez okundu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin ürettiği mobilyanın bir kilogramını 3 dolara sattığını İtalya’nın ise 10-20 dolara ihraç ettiğini belirtti. Büyükekşi, “Biz ülkemizin kilogramını...

Büyükekşi: Türkiye, bir kilogram mobilyayı 3, İtalya 10 dolara satıyor
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin ürettiği mobilyanın bir kilogramını 3 dolara sattığını İtalya’nın ise 10-20 dolara ihraç ettiğini belirtti. Büyükekşi, “Biz ülkemizin kilogramını 3 dolara sattığı mobilyayı nasıl olur da 10-15 dolara yükseltebiliriz, artırabiliriz, bunun gayreti içinde olmalıyız.” dedi.
    Mehmet Büyükekşi, Avrupa ülkelerinde 2012 yılında eksi ya da sıfır büyüme olacağına dikkat çekerek, Türkiye’nin 2012 için koyduğu 150 milyar dolar ihracat hedefine de yeni pazarlar bularak ulaşabileceğinin altını çizdi. Teşviklerle ilgili de açıklamada bulunan TİM Başkanı, Türkiye’nin 6 milyar dolar otomotiv motoru ithal ettiğini belirterek, “Daha çok otomotiv için değil otomotiv motoru için teşvik verilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.
    TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, katıldığı Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB)’nin Kayseri’de düzenlediği Mobilya’da İnovasyon ve İhracat Toplantısı’nda konuşma yaptı.
    Üretim, sanayi ve ihracatta yeni şeyler söylenmesinin vaktinin geldiğini aktaran Büyükekşi, “Dünün kalıpları artık geçersiz. Dünün üretim teknikleri de geçersiz oldu. Yeni şeyler söylemek ve yapmak önemlidir. Bununda en önemli şeyi yenilik ve yenilikçilik. Bizde TİM olarak yenilik yapmanın, dünyada rekabet etmenin, küresel güç olmasının inovasyondan geçtiğini düşünüyoruz. İnavosyon kapasitesinde olduğuna inanıyoruz. 21. yüzyıl ekonomisinde en önemli konu inovasyon. Artık dünyada sermayenin yerini inovasyon alıyor. Sermaye ikinci planda. Birinci planda bilgi var. O yüzden tasarım ve yenilikçilik tüm ekonomilerinin dinamik ve itici gücü haline geldi. Bu konunun önemine inandığımız için 2011 yılının Aralık ayında Türkiye’de inovasyon kongresini düzenledik.” ifadelerini kullandı.

    "SÜREKLİ YENİLİK PEŞİNDE KOŞMAK GEREKİYOR"
    Büyükekşi, kongre ile amaçlarının Türkiye’de inovasyon kavramını gündeme getirmek olduğuna işaret ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Rekabetçi olabilmeyi, sürekli yenilenmeyi ve gelişmek için yüksek katma değerin önemini gündeme getirmek için çalışıyoruz. O nedenle eskiye bakıyoruz. Eski kolaydı. Bir üretim tesisi bir bant ve üretim modeli yıllarca aynı şekilde üzerinde üretim sürüyordu. Halbuki son derece kolay da para kazanılıyordu. Şimdi sürekli yenilik gerekiyor. AR-GE tasarım ve sürekli yeni üretim tesisi ve yenilik yapabilmenin peşinde koşmak gerekiyor. Yenilik süreçlerinin içinde olmamızın faydasını görüyoruz."
    Tasarım ve inavasyonun son derece önemli olduğunun altını çizen Büyükekşi, "Mobilya sektöründe de artık bilgi teknolojileri de önem kazanıyor. Şunun altını çizmeliyiz. Türkiye’de bir kilogram mobilyayı 3 dolara satıyoruz. İtalya’nın satış fiyatları 10 ila 20 dolar arasında. Biz 3 dolara sattığımız Türk mobilyasını nasıl 10-15 dolara yükseltebiliriz onun çabasındayız. İhracatımız sadece mobilya sektöründe değil tüm sektörde katma değerini artırmalıyız. Daha az enerji ile daha az işçilik ile ihracatımızı nasıl yükseltebiliriz. Bunu nasıl rekabetçi olarak sürdürebiliriz bunu gündeme getirmeliyiz.” diye konuştu.
    2023 vizyonunda hedeflerinin 500 milyar dolar ihracat olduğunu vurgulayan Büyükekşi, 2011 yılında ihracat rakamlarını yüzde 18.2 artırdıklarını işaret etti. Bu artışla birlikte ihracatta 2023’e kadar koydukları her yıl yüzde 12 artışı bu rakamlardan sonra revize edeceklerini ifade etti.

    "150 MİLYAR DOLAR HEDEF İÇİN YENİ PAZARLAR BULMAMIZ GEREKİYOR"
    2011 yılında Türkiye’nin tüm dünyada yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen önemli bir büyüme yaşadığını aktaran Mehmet Büyükekşi, Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Macaristan’da büyük ekonomik krizlerin yaşandığını ifade etti.         
    Büyükekşi, başta Arap baharı ile adlandırılan Kuzey Afrika ülkelerindeki sıkıntıları hatırlatarak, “İhracatta bizi Libya, Tunus, Cezayir, Mısır ve Suriye’deki olaylar ihracatımızı olumsuz etkilediği halde biz yüzde 18.2 artışla ihracatımızı 134.6 milyar dolar çıkardık. Bu başarıdır. Bu başarıda başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, ekonomi bakanımızın katkıları fazladır. Çünkü her ülke ziyaretlerinde bizleri beraber götürdüler.” diye konuştu.
    Büyükekşi, yeni pazarlar konusunda da ihracatın Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra sahra altı Afrika ülkeleri ile birlikte Çin başta olmak üzere Endonezya, Vietnam, Güney Amerika ülkelerinde etkili olunması gerektiğini söyledi.

    "YERLİ OTOMOBİL İÇİN OTOMOTİV MOTORUNA DAHA FAZLA TEŞVİK VERİLMELİ"
    Türkiye’nin yeni bir teşvik mekanizmasına ihtiyacı olduğunu açıklayan TİM Başkanı Büyükekşi, teşvik mekanizması ile ilgili şu önerilerde bulundu: “Bu yeni teşvik mekanizmasında bir takım değerlendirmeler olmalıdır. Bundan sonra iki konu önemlidir. Bir tanesi Türkiye’nin yüksek teknolojiye yatırım yapmasıdır. Her sektörün yüksek teknolojiye ihtiyacı vardır. Örneğin hep şu gündeme geldi. Türkiye’nin otomotiv markası konuşuluyor. Biz bunu destekliyoruz. Biz yeni teşvik mekanizması belirlenirken, otomotive verilen teşvik ile otomotiv motoruna verilen teşvik aynı olmamalıdır. Otomotiv motoruna daha fazla teşvik verilmelidir. Çünkü Türkiye’de otomotiv motoru üretilmiyor ve 6 milyar dolar otomotiv motoru ithalatı var. Hava taşıtları ile otomotiv sektörüne aynı teşvik verilmesin. Hava taşıtlarına daha fazla teşvik verilsin. Ara malı ve hammadde ithalatının önüne geçebilmek için Türkiye’de üretilmeyen ürünler için yer ayrımı yapılmadan ihtiyacı olan mutlaka teşvik edilmelidir.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder