banner181

Denizli’de UMEM Beceri’10 projesiyle nitelikli eleman yetiştirilecek

26 Haziran 2012 Salı 14:30
Bu haber 546 kez okundu

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri'10 Projesi kapsamında, sanayiden sonra tarım ve hizmet sektörlerinde de nitelikli eleman yetiştirileceğini bildirdi. Özer,...

Denizli'de UMEM Beceri'10 projesiyle nitelikli eleman yetiştirilecek
Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri'10 Projesi kapsamında, sanayiden sonra tarım ve hizmet sektörlerinde de nitelikli eleman yetiştirileceğini bildirdi. Özer, yaptığı yazılı açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan UMEM Beceri'10 projesinin 81 ilde devam ettiğini belirtti. Proje kapsamında işgücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik olarak 2 bin 500'e yakın kurs açıldığını, bunlardan başarıyla mezun olanların çoğunun, projeye katılan firmalarca istihdam edildiğini vurguladı.

2011 yılında sadece sanayi alanında açılan UMEM Beceri'10 projesi kurslarının, işgücü piyasasının ihtiyaçlarına cevap vermesi ve yüksek istihdam oranları yakalaması sonucunda hem işverenler hem de işsizler için tercih sebebi olduğunu belirten DTO Başkanı Özer, projenin 2012 yılında taraflarca imzalanan protokolle hizmet ve tarım sektörlerine genişletilmesine karar verildiğini ifade etti. Bu doğrultuda da hizmet ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların işgücü ihtiyaçlarına yönelik kurs açılabileceğini, buralarda yetişen ve sertifika sahibi olmaya hak kazanan kursiyerlerin çoğunun istihdam edileceğini anlattı.

KURSİYERLERE GÜNLÜK 20 LİRA VERİLECEK

UMEM Beceri'10 Projesi kurslarına katılanların teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 20 lira alacağını, ayrıca İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası ile Genel Sağlık Sigortası yaptırılacağını açıklayan Necdet Özer, şunları kaydetti: “18-29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmaların 42 ay, 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmaların 30 ay süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İş-Kur tarafından karşılanacaktır.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder