banner181

“Rusya, Bakü-Erivan arasındaki olası bir çatışmada Ermenistan'dan yana olacak"

26 Haziran 2012 Salı 11:59
Bu haber 801 kez okundu

Rus uzman Vladimir Evseyev, Rusya’nın olası Ermenistan-Azerbaycan savaşında tarafsız kalmasının çok zor olduğunu söyledi.Azeri Apa ajansına konuşan Rusya Kamu Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Evseyev, Rusya’nın, Azerbaycan ve Ermenistan...

'Rusya, Bakü-Erivan arasındaki olası bir çatışmada Ermenistan'dan yana olacak
Rus uzman Vladimir Evseyev, Rusya’nın olası Ermenistan-Azerbaycan savaşında tarafsız kalmasının çok zor olduğunu söyledi.

Azeri Apa ajansına konuşan Rusya Kamu Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Evseyev, Rusya’nın, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanabilecek bir savaşta kenara çekilerek tarafsızlığını korumasının çok zor olduğunu dile getirdi.
Rusya’nın Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü koruma konusunda kararlı olduğuna dikkat çeken Evseyev, Azeri-Ermeni cephe hattındaki durumun giderek gerginleştiğini dile getirdi. İki ülke arasında kapsamlı bir çatışmanın patlak vermesinin an meselesi olduğunu ifade eden Rus uzman, bu durumun Rusya’yı da yakından ilgilendirdiğini ve olası bir savaşın -Ermenistan’ın toprak bütünlüğü gerçeksiyle- Rusya’ya da sıçrayacağını kaydetti. Ermenistan’ın toprak kaybetmesi halinde Rusya’nın buna sessiz kalamayacağını dile getire Evseyev: “Rusya, Ermenistan'ın toprak bütünlüğünü koruma yükümlülüğünü üstlenmiştir. Bu nedenle, Azerbaycan ve Ermenistan arasında olabilecek savaş durumunda, Rusya'nın tarafsızlığını koruması zor olacak.” değerlendirmesinde bulundu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder