banner181

Bahçeli: Direkt uçağın hedef alınması düşmanca bir hareket

26 Haziran 2012 Salı 12:52
Bu haber 824 kez okundu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, herhangi bir uyarı yapılmadan, Suriye hava sahasına girdiği iddiasıyla direkt uçağın hedef alınmasının kabul edilemeyecek düşmanca bir hareket olduğunu söyledi. Bahçeli, düşen uçak nedeniyle pilotların...

Bahçeli: Direkt uçağın hedef alınması düşmanca bir hareket
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, herhangi bir uyarı yapılmadan, Suriye hava sahasına girdiği iddiasıyla direkt uçağın hedef alınmasının kabul edilemeyecek düşmanca bir hareket olduğunu söyledi. Bahçeli, düşen uçak nedeniyle pilotların ailelerine sabır ve metanet diledi. AK Parti hükümetinden öncelikli beklentilerinin pilotların durumunu netleştirerek bir an önce bulunmalarını temin etmesi olduğunu dile getiren Bahçeli, "Suriye’nin hasmane nitelikli bu saldırısını kınıyor ve Cenab-ı Allah’tan pilotlarımızın sağ salim bulunmalarını niyaz ediyorum." dedi.

        Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Bahçeli, herhangi bir uyarı yapılmadan, Suriye hava sahasına girdiği iddiasıyla direkt uçağın hedef alınmasının kabul edilemeyecek düşmanca bir hareket olduğunu vurguladı. "Şam yönetimi elbette bunun hesabını vermeli ve bu tavrının karşılıksız kalmayacağını bilmelidir." diyen Bahçeli, "Hala Suriye yönetiminin tansiyonu artırıcı mesajları, gerilimi tırmandırıcı sözleri hiçbir şekilde kabul edilemez niteliktedir. Türkiye onun bunun dikleneceği, önüne gelenin mütecaviz eğilimlerine maruz kalacağı yeni yetme bir devlet değildir.
Hakkı yerde kalacak, kaideleri görmezden gelinecek, kırmızı çizgileri aşındırılacak çadır devleti de değildir. Bundan dolayıdır ki AKP hükümeti meselenin üstüne kararlılıkla gitmeli ve Türk milletine yapılacak kötü muamelenin cevapsız bırakılmamasını sağlamalıdır. Bunun için Suriye’den net ve doyurucu nitelikli özür ve tazminat talep edilmesi konusunda ısrarcı olunmalıdır. Mutlaka diplomasinin tüm yolları kullanılmalı ve mesele uluslararası alana taşınmalıdır." şeklinde konuştu.

        Birleşmiş Milletler'in Suriye-Türkiye gerginliğine müdahil olması ve yapılan saldırıyla ilgili gerekli tedbirleri alacak ortamı oluşturması gerektiğini kaydeden Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti: "Bu konu her şeyden önce milli bir mesele olup hepimizi doğrudan doğruya ilgilendirmektedir.
Böylesine önemli bir sorunu bizim siyasete malzeme yapmamız, hükümet eleştirisine yönelmemiz düşünülemeyecektir. Başbakan Erdoğan’ın demokratik katılımı sağlamak amacıyla, bizim de aralarında bulunduğumuz muhalefet partilerini davet edip görüşlerimizi alması ve devletin en yetkili isimleri tarafından brifing verilmesi olumlu bir gelişme olup bizim açımızdan memnuniyet verici olmuştur. Bu süreçte Milliyetçi Hareket Partisi konuya hassasiyetle eğilecek ve hükümet tarafından alınacak kararların yanında ve destekçisi olacaktır."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder