banner181

Yıldırım: Düşürülen savaş uçağının kayıtları ortada, kıvırmaya gerek yok

26 Haziran 2012 Salı 12:36
Bu haber 571 kez okundu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Suriye'nin düşürülen uçakla ilgili açıklamalarına cevap verdi. Yıldırım, hava yollarındaki nizam ve intizamın karadan daha düzenli ve mükemmel olduğunu belirterek, “Suriye’nin...

Yıldırım: Düşürülen savaş uçağının kayıtları ortada, kıvırmaya gerek yok
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Suriye'nin düşürülen uçakla ilgili açıklamalarına cevap verdi. Yıldırım, hava yollarındaki nizam ve intizamın karadan daha düzenli ve mükemmel olduğunu belirterek, “Suriye’nin düşürdüğü uçakla ilgili ‘şöyleydi böyleydi’ diyorlar. Her anı, nereye gittiği nereye döndüğü, hangi noktada irtifası ve hızının ne olduğu, hepsi belli, kimse bir şey kıvıramaz. Her şey ortada. Onun için ‘Orada değil buradaydı’ diyenler, kimse sorumluluğu üzerinden atamaz. Hepsi, sesler ve diğer cihazlar ile kayıtlı.” dedi

Ulaştırma Bakanlığı Konferans Salonu’nda yapılan Aydın-Çıldır Havalimanı kira sözleşmesi imza törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekilleri ve bürokratlar katıldı. İmza töreninde konuşan Bakan Yıldırım, Aydın-Çıldır Havaalanı projesinin yarım asırdır gerçekleşmeyi bekleyen bir proje olduğunu söyledi. Bu havalimanının aktif olarak kullanılmadığını kaydeden Yıldırım, yapılan görüşmelerin ardından havaalanının aktif hale getirilmesinin kararlaştırıldığını hatırlattı.

Türk havacılığını 2003 yılında kanatları açılmamış kartala benzeten Yıldırım, şu anda yıllık cironun 2.2 milyar dolardan 17 milyar dolara çıktığını açıkladı. Bunu havacılıkta iki kalem verginin olduğunu dile getiren Yıldırım, “Bunları kaldırdık. Ve isteyen herkese meydanlarımızı açtık. O günlerde THY’nin pazar payı yüzde 90’dı. 8 milyon yolcu bile taşınmıyordu o zaman. Şu an yüzde 50’ye indi. Zannedersem şu an 32 milyon yolcu taşınıyor. Başlangıçta THY batacak gibi kanaatler vardı. Ancak durumun böyle olmadığı anlaşıldı. Çünkü ülkemizin büyük bir potansiyeli var. Rekabetin getirdiği en güzel sonuç bu. Bu nimetten herkesin istifade etmesinin sonucu bu. Türkiye daha fazla potansiyele sahip.” diye konuştu.

Yapılan imza töreni ile başta havacılık eğitimi vermek üzere sivil hava trafiğine hizmet vermesi amacıyla, ihalesi gerçekleştirilen Aydın-Çıldır Havalimanı, yeni işleticisi THY AO'ya devredildi. Aydın-Çıldır Havalimanı sınırları dahilinde yer alan mevcut hava tarafı ve kara tarafı tesisleri ile pat sahalarının tamamının 20 yıllığına kiralama yöntemiyle devredilmesi amacıyla gerçekleştirilen ihaleye en uygun teklifi THY AO vermişti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder