banner181

Türkiye, Suriye konusunda Birleşmiş Milletler'e müracaat etti

26 Haziran 2012 Salı 09:43
Bu haber 810 kez okundu

Türkiye, Suriye’nin Türk keşif uçağını düşürmesinin ardından dün resmen Birleşmiş Milletler’e müracaat etti. Türkiye’nin BM nezdindeki Büyükelçisi Ertuğrul Apakan tarafından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi’ne...

Türkiye, Suriye konusunda Birleşmiş Milletler'e müracaat etti
Türkiye, Suriye’nin Türk keşif uçağını düşürmesinin ardından dün resmen Birleşmiş Milletler’e müracaat etti. Türkiye’nin BM nezdindeki Büyükelçisi Ertuğrul Apakan tarafından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi’ne iletilmesi istenen mektupta, 22 Haziran 2012 tarihinde saat 11.58’de silahsız bir şekilde alçak uçuşta seyretmekte olan Türkiye’ye ait RF-4 tipi uçağının uluslararası hava sahasında, Suriye karasularının 14 mil uzağında ve 7400 feet yükseklikte vurulduğu bildirdi.

Söz konusu mektupta, Türk uçağının tüm kimlik bilgilerinin açık olduğu ve herhangi bir düşmanca tutum içinde de olmadığı, herhangi bir uyarı yapılmadan açılan ateş sonucu, Suriye’nin Latakia şehrine 8 mil uzaklıkta denize düştüğü bildirildi.

Mektupta, arama kurtarma çalışmalarının Suriye otoritelerince birlikte yapılmasına rağmen, Türkiye’ye ait CASA tipi uçağa da, taciz atışı yapıldığı belirtildi.

Türkiye’nin şu an arama kurtarma çalışmalarına yoğunlaştığı ve tüm gerçeklerin ortaya çıkmasından sonra, Türkiye’nin Suriye’nin bu davranışına hangi ölçüde cevap vereceğine karar vereceği belirtilerek, Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının saklı olduğu vurgulandı.

Mektupta, uluslararası hava sahasında yapılan bu saldırının Türkiye’nin milli güvenliğine açık bir saldırı olduğu belirtildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder