banner181

'Yeryüzü Mühendisleri' ihtiyaç duyulan coğrafyalara teknik destek verecek

26 Haziran 2012 Salı 08:15
Bu haber 618 kez okundu

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) dünya çapında faaliyet gösterecek ve insani yardım kapsamında mühendislik hizmeti verecek olan Yeryüzü Mühendisleri’nin tanıtıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantıya MMG Genel Başkan Yardımcısı Osman...

'Yeryüzü Mühendisleri' ihtiyaç duyulan coğrafyalara teknik destek verecek
Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) dünya çapında faaliyet gösterecek ve insani yardım kapsamında mühendislik hizmeti verecek olan Yeryüzü Mühendisleri’nin tanıtıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantıya MMG Genel Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, yönetim kurulu üyeleri Turan Koçyiğit, Serkan Cantürk, bürokratlar, teknokratlar, akademisyenlerin yanında birçok işadamı, STK temsilcileri ve öğrenci katıldı. İnsani yardım kuruluşlarının da katılımıyla Eresin Barcelo Otel’de düzenlenen, “İnsani Yardım Hizmetlerinde Mühendislik Çalışmaları” konulu kahvaltılı toplantı çalışmasında, mühendislik çalışmalarına ihtiyaç duyulan coğrafyalarda teknik destek ve eğitimin verilmesi için yapılacak çalışmalar konusunda görüşler bildirildi.

MMG Genel Başkanı Avni Çebi yaptığı açılış konuşmasında MMG misyonu ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. MMG olarak vakıf kavramını daha şuurlu hale getirerek, mimar ve mühendislik ekseninde Yeryüzü Mühendisleri’ni açıklamaktan dolayı memnuniyetini dile getiren Başkan Çebi, Türkiye’de insani yardım çalışmalarında bulunan organizasyonlar hakkında konuştu. İHH, Deniz Feneri, Kimse Yok Mu? ve Yardımeli gibi derneklerin insani yardım konusunda öncü organizasyonlar olduğunu dile getiren Çebi, ayrıca kamuda da Kızılay ve TİKA gibi kurumların önemine vurgu yaptı. Dünyada yumuşak güç olarak adlandırılan faaliyetlerin, devletlerin diğer ülkelerdeki faaliyetlerinde bazen o ülkenin amacını, misyonunu getirmek; bazen de o ülkenin amaçları doğrultusunda bölmek amacı da taşıyabileceğini kaydetti. Sudan’ın bölünmesini bu çalışmalara örnek olarak gösteren Çebi, ”Dolayısıyla biz mühendislik hizmetleri anlamında coğrafyamızdan ve tüm yeryüzünden sorumluyuz. Bu bağlamda Yeryüzü Mühendisleri kavramı, yeryüzü sıfatının gerektirdiği bütünlük içersinde bütün yeryüzünü kendimize memleket olarak belirlemeliyiz” diye sözlerini noktaladı.

Mehmet Şimşek Denizer ise ‘Nijer İzlenimleri’ konulu bir sunum yaptı. Afrika’ya yapılan yardımların genellikle sosyal ve sağlık çalışmalar boyutunda olduğunu belirtirken, MMG ve Yeryüzü Mühendisleri olarak kendi amaçlarının da bu yardımlara mimarlık ve mühendislik bakış açısı getirmek olduğunu söyledi. Şehirleşme konusunda ne gibi katkılar yapılabileceği konusunda çalışmalar yürütülebileceğini aktaran Denizer, iki kere gittiği Nijer’de mimar olmasına rağmen sağlıkçı olarak hizmet ettiğini ifade etti. Nijer’deki gözlemlerinden de anekdotlar sunan Denizer, Nijer’in çok tipik bir örnek teşkil ettiğini ve Orta Afrika’da yer alan ve ortalama yaşam standardının 42 olduğu bir ülke olduğunu ifade etti. Nijer’de çektiği fotoğraflar eşliğinde Nijer’in şehircilik anlayışını katılımcılarla paylaşan Denizer, “Nijer’e şehirleşme açısından bakmak gerekirse hiçbir şekilde bir bordürün, tretuvarın, lamba direklerinin, asfaltın olmadığı bir şehir” dedi. Denizer ayrıca Nijer’deki kırsal alanlarda bulunan sazlık ve sadece bir adet karalama tahtası olan eğitim kurumunu da göstererek Nijer’deki eğitim sistemini örneklendirmiş oldu. Yapıların kerpiçten ve üzeri sazlarla kapanmış olduğunu fotoğraflar eşliğinde katılımcılarla paylaşan Denizer, yapılarda pencerelerin olmadığının sadece kapılara sahip yapıların olduğunun bilgisini verdi.

Toplantının sunum görevini üstlenen MMG Üyesi Betül Maç, Yeryüzü Mühendisleri’nin düzenlediği programın, ilk açık toplantı olduğunu belirtti. Yeryüzü Mühendisleri oluşumunu daha geniş çevrelerle paylaşmak ve yapılacak olan katkılarla daha üst seviyeye çıkmak amacında olduklarını belirten Maç, “Bilindiği üzere dünya çapında yardım kuruluşları büyük hizmetlerde bulunmaktadır. Tıbbi yardım, gıda temini, su arama, su temini, hastane ve okul yapımı ile eğitime varıncaya kadar ihtiyaç bölgelerine yardım götürülmektedir. Maalesef istisnai durumlar haricinde ihtisaslaşmış yardım kuruluşları olmadığından; zaman, emek ve ekonomik kayıplar meydana geliyor.” dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat da konuşmasında TİKA hakkında bilgiler verdi. TİKA’nın, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Türk Cumhuriyetleri’nin yeniden yapılanma, uyum ve kalkınma ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla Bakanlar Kurulu'nun 24 Ocak 1992 tarihli Kararıyla, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı bir uluslararası teknik yardım teşkilatı olarak kurulduğunu belirten Polat, daha sonra Başbakanlığa bağlandığını ve 2002 yılından bugüne Hükümetin yeni dış politika açılımları ve Türkiye’nin artan gelişmişlik seviyesinin getirdiği ivmeyle, yurtdışında hayata geçirdiği kalkınma yardımı hamleleri ile etkinliğini ve yaygınlığını artırdığını dile getirdi.

Yeryüzü Doktorları Başkan Yardımcısı Kerem Kınık ise insani yardımlar konusunda sadece sıhhi yardımdan ziyade mühendislik konusunda da yardımların gerçekleşmesi gerektiği konusunda konuştuklarını aktarırken, düzenlenen toplantı ile birlikte bunu beraber başlatmanın mutluluğunu yaşadığını sözlerine ekledi.

Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Öncel de yaptığı açıklamada önemli bir zamanda ve önemli bir konu hakkında toplantı düzenleyen MMG’ye teşekkürlerini sundu. Yeryüzü Mühendislerini gereklilik bakımından önemli sınıfta bulunacak bir oluşum olarak açıklayan Öncel, “Bizler balık vermekten ziyade balık tutmayı öğretmemiz gerekir. Yardıma muhtaç ülkelerden alacağımız öğrencileri yetiştirmemiz ve dünyaya katkı sağlayacak bireyler ortaya çıkarmamız gerekir.” dedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder