banner181

Putin, tansiyonun yükseldiği Ortadoğu’ya sefer düzenliyor

25 Haziran 2012 Pazartesi 00:08
Bu haber 664 kez okundu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’nin Türk jetini düşürmesinin ardından tansiyonun yükseldiği Ortadoğu’ya ziyaret gerçekleştirecek. 25 Haziran’da İsrail’e gidecek Putin, 26 Haziran’da Filistin’i ziyaret edecek ve Filistin...

Putin, tansiyonun yükseldiği Ortadoğu'ya sefer düzenliyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’nin Türk jetini düşürmesinin ardından tansiyonun yükseldiği Ortadoğu’ya ziyaret gerçekleştirecek.

25 Haziran’da İsrail’e gidecek Putin, 26 Haziran’da Filistin’i ziyaret edecek ve Filistin lideri Mahmut Abbas’la görüşecek. Rus liderin Filistin’den sonra Ürdün’e geçmesi ve Ürdün Kralı 2. Abdullah’la görüşme yapması planlanıyor.

Görüşmelerde İsrail-Filistin sorunu, Suriye krizi, ticari-ekonomik ilişkiler ve diğer uluslar arası gelişmeler ele alınacak. Ürdün’ün alt yapı projelerinde Rus şirketlerinin de yer alması için talepte bulunacak Rusya lideri, Ürdün’ün inşa edeceği nükleer santral ve Akabe petrol terminalinin modernizasyonu ile yakından ilgileniyor.

İsrail’in nüfusunun altıda birinin Sovyetler Birliği’nden gelen göçmenlerden oluştuğunu hatırlatan uzmanlar, İran nükleer sorunu ve Suriye krizinde farklı yaklaşımlar olsa da iki ülkenin uluslar arası alanda politikalarının örtüştüğüne dikkat çekiyor.

Kremlin’den yapılan açıklamada Putin’in dış politika öncelikleri arasında yer alan bölge ile Rusya arasında ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik olduğu kaydedildi. 7 yıl aradan sonra Rusya liderinin ilk kez gerçekleştireceği ziyarette Nazi Almanya’sına karşı Kızıl Ordu’nun kazandığı zaferin anısına Netanya bölgesinde inşa edilen anıtın açılışı ile başlayacak.

Rusya Devlet Başkanı Putin, 25 Haziran’da İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile ikili görüşmeler yapacak. Görüşmelerde iki ülkenin 2011’de 2,9 milyar dolara ulaşan toplam ticaret hacminin artırılması atılacak adımlar ele alınacak.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder