banner181

Tunus, Kaddafi’nin Başbakanını Libya’ya iade etti

25 Haziran 2012 Pazartesi 12:07
Bu haber 721 kez okundu

Tunus, Libya’da 2006’dan Kaddafi’nin devrildiği 2011 Ağustos’una kadar başbakanlık yapan Bağdadi Ali el Mahmudi’yi ülkesine iade etti. Mahmudi’nin iadesi Tunus Başbakanı ile Cumhurbaşkanı arasında tartışmalara yol açtı. Tunus Cumhurbaşkanı...

Tunus, Kaddafi'nin Başbakanını Libya'ya iade etti
Tunus, Libya’da 2006’dan Kaddafi’nin devrildiği 2011 Ağustos’una kadar başbakanlık yapan Bağdadi Ali el Mahmudi’yi ülkesine iade etti. Mahmudi’nin iadesi Tunus Başbakanı ile Cumhurbaşkanı arasında tartışmalara yol açtı.
Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki , Mahmudi’nin iadesinin kendisine danışılmadığı için “ illegal” olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Adnen Manser yaptığı açıklamada “ Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki, Libya eski Başbakanı Mahmudi’nin iadesi ile ilgili herhangi bir imza atmamıştır. Tunus Başbakanı’nın kararı Cumhurbaşkanı ve hükümet arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecektir” sözleriyle Tunus’ta siyasi krizin baş gösterebileceği uyarısında bulundu.

Libyalı yetkililer, Tunus’tan helikopterle Trablus’a getirilen Mahmudi’nin hapishaneye yerleştirildiği, İslam kurallar ve uluslararası adalet ilkelerine göre yargılanacağı belirtildi.

Kaddafi’nin Başkakanı Mahmudi, 21 Eylül’de Cezayir’e kaçmak isterken Tunus’ta yakalanmıştı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder