banner181

Vali Coş: Çukurova'da tarımın daha iyi olması için borsaya büyük görev düşüyor

08 Ocak 2012 Pazar 11:49
Bu haber 661 kez okundu

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, dünyanın en bereketli topraklarının bulunduğu Çokurova'da, tarımın daha iyi olması için Ticaret Borsası'na büyük görevler düştüğünü söyledi.     Vali Coş, Adana Ticaret Borsası...

Vali Coş: Çukurova'da tarımın daha iyi olması için borsaya büyük görev düşüyor
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, dünyanın en bereketli topraklarının bulunduğu Çokurova'da, tarımın daha iyi olması için Ticaret Borsası'na büyük görevler düştüğünü söyledi.
    Vali Coş, Adana Ticaret Borsası (ATB)'nı ziyaret etti. ATB yönetimine iade-i ziyarette bulanan Vali Coş, borsa ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Vali Coş, yaptıkları çalışmalardan dolayı borsa yönetimini kutlarken, Çukurova Bölgesi’nin tarımsal açıdan bereketli olduğunu belirtti.
    Bir çok ürünün yetişebildiği bir toprak ve iklim yapısına sahip Çukurova’da, borsaya çok büyük görevler düştüğünü dile getiren Vali Coş, “Görüyorum ki ATB yönetimi bu çalışmayı fazlasıyla yerine getirmiş. Bundan sonraki süreçte de bu çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum.” dedi.
    Ziyaret sırasında, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Çalışkan, borsaların işlevi hakkında Vali Coş’a bilgi verdi. 1913 yılında faaliyete başlayan ATB'nin, 99 yıllık köklü bir tarih ve bilgi birikimine sahip olduğunu anlatan Çalışkan, bugün gelinen noktanın bilim ve teknolojiyle desteklenen, Ar-Ge çalışmalarının önplanda olduğu, üye memnuniyetini birinci sırada tutan ve kalıcı hizmetler vermeye çalışan bir yapılarının olduğundan bahsetti. Çalışkan ayrıca, ATB’ye ve şehre kazandırdıkları Çukurova Kalkınma Ajansı destekli Hububat Analiz ve Lif Pamuk Analiz Laboratuvarı'nı kurduklarını belirterek, bu laboratuvarlarda ne gibi hizmetler verdiklerini anlattı.
    Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen 'İyi Tarım Sağlıklı Toplum Projesi'ni hayata geçirdiklerini ifade eden Çalışkan, “9 ay gibi uzun süreli bir proje uyguladık; bu projenin içerisinde il ve ilçelerimizdeki çiftçi, sanayici, üretici eğitimlerinden başlayarak topraktaki ürüne kadar indik. İyi tarım uygulamasının ne kadar önemli olduğunu her ortamda anlattık. Proje ile ilgili çalıştaylar, toplantılar, seminerler düzenledik. Aldığımız sonuçlar neticesinde de projenizin başarıya ulaştığını söyleyebilirim.” dedi. Yine, 2010-2011 yılında uyguladıkları süne ile biyolojik mücadele çalışmaları kapsamında, İmamoğlu ve Karaisalı bölgelerinde doğaya bırakılan keklik ve parazitoit salımlarının başarılı olduğunu dile getiren Çalışkan, bu bölgelerde 2011 yılında yapılan buğday hasatlarında süne zararlısının yok denecek kadar azaldığını ve böylece hem üreticisine, hem de ülke ekonomisine çok ciddi katkılarının olduğunu dile getirdi.
    Vali H. Avni Coş’un ATB’yi ziyaretinde, ATB Meclis Başkanı Şahin Bilgiç, Yönetim Kurulu üyeleri Sabahattin YumuşaK, Hamit Tezcan ,Osman Bağış ve ATB Genel Sekreteri Mustafa Hızlı da hazır bulundu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder