banner181

Çiçek: Birliği, beraberliği muhafaza ederek alınan kararlara destek verilmeli

25 Haziran 2012 Pazartesi 11:22
Bu haber 454 kez okundu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Suriye'nin Türk uçağını düşürmesi konusunda içeride birliği, beraberliği muhafaza ederek alınan kararlara destek verilmesi gerektiğini söyledi.    'Şeffaf...

Çiçek: Birliği, beraberliği muhafaza ederek alınan kararlara destek verilmeli
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Suriye'nin Türk uçağını düşürmesi konusunda içeride birliği, beraberliği muhafaza ederek alınan kararlara destek verilmesi gerektiğini söyledi.

    'Şeffaf ve Hesap Verebilir Kamu Yönetimi' konulu sempozyuma katılmadan önce basın mensuplarının Suriye'nin Türk savaş uçağını düşürmesine ilişkini sorularını cevaplayan Çiçek, Suriye'nin Türk uçağını bilerek ve isteyerek düşürdüğünün hatırlatılması üzerine, "Evvela bu bir kasti durumdur. İkincisi uluslararası hava sahasında icra edilmiş olan haksız bir tutumdur, bir eylemdir. Üçüncüsü Türkiye kendi hukukunu uluslar arası hukuk çerçevesinde kararlılıkla arayacaktır. Bizler de hükümetimizin, devletimizin almış olduğu alacağı her türlü kararın arkasındayız." dedi.

    Türkiye'nin olayı baştan beri soğukkanlı ve aydınlatılması gereken tüm yönleri ile aydınlatarak alacağı kararlarının meşruiyetini oluşturmaya çalıştığını hatırlatan Çiçek, "Şimdi uluslararası camianın Suriye'nin yalanlarına karşı doğru bilgilerle aydınlatılması gerekiyor. Çünkü bu bilgilendirme doğruları ortaya koyma yolu tercih edilmeden bir eyleme girişilmiş olması beraberinde başka türlü sıkıntı getirir, onun için de hükümet hem iç kamuoyunu hem dış kamuoyunu iletişim imkanlarından da istifadeyle önümüzdeki günlerde de yüz yüze görüşerek aydınlatmaya çalışıyor. Bize düşen içeride birliğimizi, beraberliğimizi muhafaza ederek ve soğukkanlı bir şekilde bu süreci takip etmektir. Alınan kararlara destek vermektir." diye konuştu.
    
    NATO'nun bilgilendirme toplantısından nasıl bir sonuç çıkabileceği ile ilgili bir soruya Çiçek, "Nasıl sonuç çıkar onu bugünden kestirmek mümkün değil. Ama Türkiye bu toplantılara eldeki tüm bilgileri ortaya koyarak ve koyacak şekilde gidiyor. Türkiye böyle bir sorumluluk içerisinde gereğini yapmaya çalışıyor." değerlendirmesinde bulundu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder