banner181

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tekstilcilerden temiz üretim planı istedi

25 Haziran 2012 Pazartesi 11:22
Bu haber 916 kez okundu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tekstil sektöründe temiz üretim dönemini başlatmak için çalışma başlattı. Bakanlık, tekstil sektöründeki kirliliği kaynağından çözecek. Bakanlık firmaların su tasarrufu, enerji verimliliği ve hammadde...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tekstilcilerden temiz üretim planı istedi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tekstil sektöründe temiz üretim dönemini başlatmak için çalışma başlattı. Bakanlık, tekstil sektöründeki kirliliği kaynağından çözecek. Bakanlık firmaların su tasarrufu, enerji verimliliği ve hammadde kazanımı gibi temiz üretim planlarını istedi. Bakan Erdoğan Bayraktar, temiz üretime tekstil sektöründen başlanacağını söyledi. Bayraktar, "Kirliliği kaynağında önlemek temel amacımızdır." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tekstil sanayisinden kaynaklanan kirliliğinin kaynağında önlenmesi, su tasarrufu, enerji verimliliği ve hammadde geri kazanımına yönelik olarak 'Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Tebliği'ni yürürlüğe koydu. Kurulu kapasitesi 10 ton/gün üzerinde olan yıkama, ağartma, merserizasyon, haşıllama, baskı, haşıl sökme ve benzeri ön işlem, boyama ve son işlemlerinin gerçekleştirildiği tekstil tesisleri bu tebliğ hükümlerine tabi olacak. Mevcut tesisler, 31 Aralık 2012 tarihine kadar, tebliğ ekinde yer alan Mevcut En İyi Teknikler (MET) uygulamalarından kendi tesislerine uygun olanları seçerek gerekçeleri ile birlikte temiz üretim planlarında sunmak, onaylatmak, uygulamaya koymak ve temiz üretim planı ile ilgili taahhüt ettikleri gelişmeleri her yıl gelişme raporları ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüklerine sunmak ve kostik sodanın geri kazanımı ile ilgili seçilen MET’ler 31 Aralık 2014 tarihine kadar uygulamaya koyacaklar.

Bakanlık; bu tebliğ ile tekstil sektörünün çevreye olabilecek olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, çevreyle uyumlu yönetiminin sağlanması için üretim sırasında suya, havaya, toprağa verilecek her türlü emisyon, deşarj ve atıkların kontrolü ile hammadde ve enerjinin etkin kullanımı ve mevcut en iyi tekniklerin kullanımını hedefliyor. Tebliğ ile yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının en önemli problemlerinden biri olan tuzluluk probleminin en aza indirilmesi için sektörde özellikle terbiye prosesinden kaynaklanan kostiğin geri kazanımı ve çevreyi daha az tahrip edecek alternatif maddelerin kullanılması tavsiye edilecek.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder