banner181

Güney Kore, yaşlanan nüfüsun ekonomik krize neden olmasından korkuyor

25 Haziran 2012 Pazartesi 12:03
Bu haber 941 kez okundu

Güney Kore’de yayınlanan bir raporda, git gide yaşlanan nüfusun ilerde ülkede ekonomik krize sebep olacağı belirtildi.Hyundai Ekonomi Araştırma Merkezi, son yayınladığı ‘Değişen Nüfus ve Ekonomi’ adlı raporda ilginç tespitlerde bulundu....

Güney Kore, yaşlanan nüfüsun ekonomik krize neden olmasından korkuyor
Güney Kore’de yayınlanan bir raporda, git gide yaşlanan nüfusun ilerde ülkede ekonomik krize sebep olacağı belirtildi.
Hyundai Ekonomi Araştırma Merkezi, son yayınladığı ‘Değişen Nüfus ve Ekonomi’ adlı raporda ilginç tespitlerde bulundu. Raporda üretici birey oranı 1970 yılında yüzde 54.9 iken, 1989 yılına kadar hızlı bir yükseliş göstererek yüzde 68.6’a ulaştı. Güney Kore ekonomisinin en hızlı yükselişinin bu yıllar arasında olduğuna dikkat çeken rapor, üretici birey oranı ile ekonomik büyüme arasında büyük bir ilişki olduğu vurgulandı.

2012 yılında üretici birey oranının yüzde 71.3 ile en yüksek seviyeye ulaştığını belirten raporda, ülkede nüfusun çok hızlı bir şekilde yaşlandığını, bu yüzden üretici birey oranının 2012 yılı itibari ile hızlı bir bir düşüşe geçeceği ifade ediliyor. Rapordaki hesaplamalara göre 2020 yılına gelindiğinden üretici birey oranı yüzde 57’ye kadar düşecek. Söz konusu rapora göre ülkenin git gide yaşlanan nüfus yapısına bir çözüm bulunmaz ise üretici birey oranı 2040 yılında tek haneli rakamlara düşmesi tahmin ediliyor.

ÇÖZÜM: KUZEY KORELİ MÜLTECİLER, GÖÇMENLER VE DOĞUM ORANININ ARTTIRILMASI

‘Değişen Nüfus ve Ekonomi’ adlı raporda, yaşlanan Güney Kore toplumundan üretici birey oranının düşmesinin ülkede büyük bir ekonomik krize sebep olabileceği üzerinden duruluyor. Raporu hazırlayanlar toplumun yaşlanmasının önüne geçebilmek için 3 çözüm sunuyor. En büyük çarenin ülkede 1.2 olan doğum oranının yükseltilmesi olarak görülüyor. Öte yandan raporda ülkeye daha çok göçmen ve Kuzey Koreli mültecinin gelmesinin üretici birey oranının arttıracağı düşünülüyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder