banner181

Bakan Şimşek: 2B tasarısı ile kentsel dönüşüme gelir elde dilecek

07 Ocak 2012 Cumartesi 12:58
Bu haber 2723 kez okundu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B düzenlemesi ile vatandaşla devlet arasında 40-50 yıldır devam eden ihtilafın çözüleceğini hem de kentsel dönüşüm için gelir elde edileceğini söyledi. Bakan Şimşek Sakarya’nın Sapanca ilçesi Güral...

Bakan Şimşek: 2B tasarısı ile kentsel dönüşüme gelir elde dilecek
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B düzenlemesi ile vatandaşla devlet arasında 40-50 yıldır devam eden ihtilafın çözüleceğini hem de kentsel dönüşüm için gelir elde edileceğini söyledi.
Bakan Şimşek Sakarya’nın Sapanca ilçesi Güral Otel’e düzenlenen ve 2 gün sürecek olan Defterdarlar Toplantısı’na katıldı. Burada bir konuşma yapan Şimşek, orman vasfını yitirmiş 2B hazine arazileriyle ilgili tasarı çalışması olduğunu kaydetti. İstanbul’da bazı semtlerin neredeyse tamamının 2B arazisi üzerinde olduğuna dikkat çeken Şimşek, devletle vatandaş arasında 40-50 yıldır devam eden ihtilafın tasarıyla çözümlenmesinin hedeflendiğini vurguladı. Şimşek, "2B kapsamında kentsel dönüşüm hedefi de çok önemli. Çünkü 2B Tasarısı ile kentsel dönüşümü mümkün kılmayı, kentsel dönüşüme gelir elde etmeyi hedefliyoruz." dedi.

SATIŞA MALİYE BAKANLIĞI BAKACAK
2B ile ilgili satış işlemlerine Maliye Bakanlığı’nın bakacağını bildiren Şimşek, çıkacak yasaya göre hazırlıkların hızlı bir şekilde yapmaları gerektiğini ifade etti. Bu yılın önemli konuları arasında bu düzenlemenin olduğunu dile getiren Şimşek şöyle konuştu: "Bu yıl oldukça yoğun geçecek. Bir yandan sizin ortaya koyduğunuz rutin gelir hedeflerinin yanı sıra 2B konusunda da yapılacaklar var. 2012 yılı bu sebeple yoğun geçecek. Yasa çıkar çıkmaz hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm için belediyelere , ilgili idarelere tahsil edilecek yerleri tahsis edeceğiz. Bu yerleri hak sahiplerine de sorunsuz bir şekilde satmayı hedefliyoruz. Bu düzenleme ile kentsel dönüşüm yanında mücavir alan dışında kalan tarım arazilerini de çiftçilere satarak öçlük büyütmelerine imkan vereceğiz. Tarım daha verimli hale gelecek. Yer sorunları ortadan kalkacak."
2B arazilerine ilişkin tasarıda 6 ay süre verildiğini ve 6 ayın kısa bir zaman olduğunu vurgulayan Şimşek, hazırlıklarını tamamlamamış yerler varsa, hemen hazırlıkların tamamlanmasını istedi. Şimşek "Bu sebeple hazırlıklarını tamamlamamış yerler varsa mutlaka yarından itibaren bu yönde gerek insan kaynağı anlamında, gerekse zaman anlamında mutlaka daha fazla yoğunlaşmamız gerekli hassasiyetleri göstermemiz gerekiyor." dedi.

2012 ESAS HEDEFİMİZ VATANDAŞIN REFAHINI YÜKSELTMEK
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2011 yılında global ekonomik belirsizliğin artmasına rağmen, Türkiye’nin iyi bir performans ortaya koyduğunun altını çizdi. 2012 yılında da belirsizliğin artarak devam eden bir yıl olacağını tahmin ettiklerini anlatan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bakanlık olarak çok iyi bir program ortaya koyduk. Orta vadeli ve mali plan ve programlarımızı temkinli bir şekilde, tüm belirsizlikleri dikkate alarak yaptık. Bu programlarımızı yerine getireceğiz. Global ekonomik çalkantılara rağmen iyi bir performans ortaya koyacağız. 2021 yılında esas hedefimiz vatandaşımızın refah düzeyini artırmak. Bunun için büyümeye, istihdamı artırmaya ihtiyacımız olacak. Cari açığı da sürdürülebilir bir seviyeye çekmemiz gerekiyor. Katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Ar-GE ve altyapı çalışmalarına verdiğimiz önem devam edecek."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder