banner181

Eren Grup 2012’de 60 ülkeye ihracat gerçekleştirecek

07 Ocak 2012 Cumartesi 13:18
Bu haber 8123 kez okundu

Eren Grup olarak şuanda toplam 45 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Eren Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eren, 2012 amaçlarının 60 ülkeye ihracat yapmak olduğunu söylüyor.

Eren Grup 2012'de 60 ülkeye ihracat gerçekleştirecek
Eren Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eren


Eren Raf, 1977 yılında Eren Raf AŞ. olarak Bayrampaşa'da kiralık 250 m2 bir dükkanda çelik raf üretimi ve direk müşteriye satış ve montaj, kısaca ‘gri civatalı raf sistemi’ denilen alanda kuruluyor. Eren Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eren; “Kuruluş yılımız ülkenin sıkıntılı bir döneme denk geldi. Yine de, geçtiğimiz zaman içinde sürekli büyüdük. 1984'te Güngören Sanayi’de 2 bin 500 m2, 3 katlı kapalı alan yaptırdık ve aynı yıl kendi yerimize taşındık. Bu yerimizde üretimimizi genişleterek depo rafı ve süper market rafları üretimine girdik. O tarihte ülkemizde market rafı üreticisi yok gibiydi, birçok zincir market yurtdışından ithal ederek bu işi gerçekleştiriyordu. Piyasadaki bu boşluğu gördük ve değerlendirdik. Böylelikle üretime başladık” diyor. Ülkemizde bakkaldan marketleşmeye hatta süpermarketlerin açılmaya başladığı bir dönem olduğunu kaydeden Eren, 1985'ten 2000 yılına kadar çok verimli ve karlı bir dönem yaşadıklarını ifade ediyor. Eren; “Bu süreçte biz de müşteri taleplerini karşılamak için daha geniş bir yere çıkmak durumundaydık. 1995'te Kıraç'ta 15 bin m2 kapalı bir fabrika yeri yaptırdık” diyor. 1997 yılında bu fabrikaya taşındıklarını ve daha kurumsal bir yapılanma ile çalıştıklarını kaydeden Eren,  1993'te iki şirket kurduklarını ve bu şirketleri daha aktif hale getirmek için Eren Grup olarak tescilli bir marka aldıklarını ifade ediyor. Eren Grup altındaki şirketlerin faaliyet alanını belirlediklerini kaydeden Eren Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eren, Eren Raf AŞ.’nin lojistik depo rafları ürettiğini ve satışını yaptığını belirtiyor. Eren, Market Raf Ltd.Şti.’nin ihracat yaptığını, Eren Metal Raf Tic.Ltd.Şti.’nin market rafları üretim ve satışı yaptığını da vurguluyor.

35 YILLIK BİRİKİM
1977-2012 yılları arasında 35 yıllık bir bilgi birikimlerinin olduğunu ifade eden Eren; “Eren Grup ve şirketler kapsamında 170 çalışanımız, birçok bayiimiz ve tedarikçimiz var. Toplamda bin 500 kişilik istihdamdan bahsediyoruz. Ürün grubumuzu ağırlıklı olarak depo ve market rafları oluşturuyor. Depoyu Eren Raf AŞ, üretiyor. Bunlar kendi arasında hafif raf sistemi ve ağır raf sistemi olarak adlandırılıyor. 100 kilo gramdan başlayıp 5 Ton’a kadar bir rafın taşıyabileceği raflar üretiyoruz, yükseklik 1 metreden, 15 metreye kadar. Bu işlemler tamamen otomasyona dayalı sistemlerle yapılmakta, kaynak ve boyama işlemleri ise robotlarla yapılmakta” diyor. Birçok müşterisine proje bazlı çalıştıklarını kaydeden Eren; bu projelerin anahtar teslimi özel üretimleri kapsadığını söylüyor. Bu farklı sistemlerin tekstil, beyaz eşya, otomotiv, yedek parça sektörlerinde  depolamada yaygın kullanıldığını kaydeden Eren; şu an üç proje montajının devam ettiğini vurguluyor. İkinci üretimlerinin ise market rafları ve aksesuarlar olduğunu belirten Eren; kasa bankoları, zücaciye, cam raflar, ahşap, turnikeler, manav reyonları, unlu mamüller, tel aksesuarlar ve özel promosyon stantlarının bu kategorideki üretimleri olduğunu söylüyor. Eren; hizmet ettikleri sektörleri marketler, tekstil mağazaları, tuhafiye, zücaciye, hırdavat, elektrik ve birçok özel proje olarak özetliyor. Tamamen teknik altyapı ile çalıştıklarını kaydeden Eren, Ar-Ge’ye çok büyük önem verdiklerini ve yatırım yaptıklarını ifade ediyor. 2012’de de yatırımlara devam edeceklerini söyleyen Eren, şu anda 4 bin 500 kalem üretimleri olduğunu ve bunu dünya pazarlarına satmak hedefini güttüklerini belirtiyor. Eren; Mart 2011'de Çerkezköy Organize’de temelini attıkları 25 bin m2 kapalı alanı bulunan fabrika inşaatlarının 2012 Eylül ayında üretime geçilecek şekilde planlandığını söylüyor. Eren; “Bu fabrikamızda şimdilik ağırlıklı lojistik depo rafları üretilecek. Bu üretimin % 90'ı otomasyona dayalı, aylık 2 bin 500 ton sac işlenecek şekilde alt yapı çalışmalarımız devam etmekte. Üretimimizin % 45’ini iç pazar, % 55’ini ihracat oluşturuyor. Bu ihracatın % 60’ı Avrupa ülkeleri (İngiltere, Almanya, Yunanistan, Romanya, Bosna, Makedonya ), % 25’i Afrika-Ortadoğu (Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Cezayir), % 15 Rusya ve Türk Cumhuriyetleri oluşturuyor. Toplam 45 ülkeye aktif olarak ihracatımız devam ediyor” diyor. İhracatta depo raf sistemlerinin ihracat payını artırarak 2012'de 60 ülkeye çıkarmak hedefinde olduklarını kaydeden Eren, dövizdeki dalgalanmaların kendi sektörlerini olumsuz etkilediğini de sözlerine ekliyor.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder