banner181

Kahire’de Müslüman ve Hristiyanlar katedralde buluştu

07 Ocak 2012 Cumartesi 11:38
Bu haber 996 kez okundu

Hristiyan inancına göre Hz. İsa'nın vaftiz edilişinin yıl dönümü dolayısıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan dini törenlere Müslümanlar ve Hristiyanlar birlikte katıldı. Devrik lider Hüsnü Mübarek sonrası ilk kez düzenlenen...

Kahire'de Müslüman ve Hristiyanlar katedralde buluştu
Hristiyan inancına göre Hz. İsa'nın vaftiz edilişinin yıl dönümü dolayısıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan dini törenlere Müslümanlar ve Hristiyanlar birlikte katıldı. Devrik lider Hüsnü Mübarek sonrası ilk kez düzenlenen söz konusu etkinlikte, birlik ve beraberlik mesajları verildi.
Kutlama çerçevesinde Kahire’nin en büyük katedralinde bir araya gelen Mısırlı Hristiyan ve Müslümanlar birlik ve beraberli mesajı verdi. Törene Mısır’daki Halk Meclisi seçimlerinin galibi Müslüman Kardeşler ve diğer siyasi parti temsilcileri iştirak etti.
Katedralin güvenliğini ise Kahire polisi ve görevli Müslüman gençler sağladı. Kutlamalarda görev alan Müslüman gençler, etrafta kuş uçurtmadı.
    Cihan Haber Ajansı(Cihan)'na konuşan Mısırlı gençler, Hristiyan dinine mensup vatandaşların bu dini etkinliği en iyi şekilde geçirmeleri için görev yaptıklarını ve ek güvenlik önlemleri aldıklarını söyledi.
Güvenliği sağlamak için görevlendirilen gençlerden Khaled El Şibokşi: “Geçen sene İskenderiye’deki kutlamalar sırasında bir kilisede bomba patlamıştı. Benzer olumsuzluğa yol vermemek için Selefi gençler olarak böyle bir günde görev almaya karar vedik.” dedi.
Gönüllü sivil koruma grubu başkanı Mamduh Seyid ise “ Bugünü Hristiyan kardeşlerimizle birlikte kutluyoruz. Kimse bizi ayıramaz.” ifadelerini kulandı.
Etkinliğe katılan Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Dr. Muhammed Saad El-Katatni de “Bu tablo çok önemli bir mesajdır. Bu tablo Mısır halkının Müslüman ve Hristiyan ayrımı yapmadan yan yana yaşayabildiğinin mesajıdır. ” şeklinde konuştu.
El Abbasiye’deki Ortodoks Katedralı'nda düzenlenen törene Müslüman Kardeşler'i temsilen Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkanı Muhammed El-Mursi'nin de yer aldığı çok sayıda siyasi parti temsilcisi katıldı.

Bu arada çok sayıda üst düzey askerin etkinlikte yer alamsı ise dikkat çekti.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder