banner181

Başbakan Erdoğan’ın önerisi dikkate alındı, cami minaresi kısaltılıyor

06 Ocak 2012 Cuma 13:02
Bu haber 1076 kez okundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Rize’nin Güneysu ilçesi Dumankaya köyünde yeni yapılan bir caminin minaresi, Başbakan Erdoğan’ın önerisine uyularak kısaltılıyor. Rize'nin Güneysu ilçesi Dumankaya köyünde yeni yapılan...

Başbakan Erdoğan'ın önerisi dikkate alındı, cami minaresi kısaltılıyor
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Rize’nin Güneysu ilçesi Dumankaya köyünde yeni yapılan bir caminin minaresi, Başbakan Erdoğan’ın önerisine uyularak kısaltılıyor.
Rize'nin Güneysu ilçesi Dumankaya köyünde yeni yapılan bir caminin yanına inşa edilen 65 metre yüksekliğindeki minare, köylülerce, caminin büyüklüğüne uygun olmadığı gerekçesiyle kısaltılması için çalışma başlatıldı. Başlatılan çalışmalar kapsamında İstanbul'dan getirtilen bir ekip, 65 metre yüksekliğindeki 3 şerefeli olan minareyi yaklaşık 20 metre kısaltarak, tek şerefeye ve 45 metre yüksekliğe indirecek.
Güneysu ilçesine bağlı Dumankaya köyünde 9 ay önce yapımına başlanan ve geçen Mart ayında tamamlanan 200 kişi kapasiteli Dumankaya Köyü Camisinin minaresi 63 metre yükseklikte ve 3 şerefeli olarak inşa edildi. Tamamlandıktan sonra minarenin caminin büyüklüğüne göre yüksek olduğunu, görüntüsünün uygun olmadığı görüşünü edinen köylüler, çözüm arayışına girdi. Ancak minareyi kısaltmanın maliyetinin yüksek olması nedeniyle bu çalışmadan vazgeçildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurban Bayramı tatilini geçirmek üzere geldiği Rize’de ziyaret ettiği camide minarenin yapıya uygun olmadığını belirtmesi üzerine köylüler harekete geçti. Köylüler, İstanbul'daki Rizeli işadamlarının da yardımıyla bir firma ile anlaştı. Firma da minarenin kısaltılması için 5 kişilik ekibini, Dumankaya köyüne gönderdi. Minareyi kısaltmak için halen çalışmalarını sürdüren firma çalışanları, kubbe kısmından başlayarak minarenin 3 şerefesinden ikisini kıracak ve böylece 65 metre yüksekliğindeki minarenin yüksekliği 45 metreye inecek. Köylüler, çalışmaların iki ay içerisinde bitirileceğini söyledi.
Köylülerden Vahdettin Delibalta, önce caminin minaresinin 65 metre yüksekliğinde olmasını uygun bulduklarını ancak tamamlandığında caminin büyüklüğüne göre çok uzun olduğunu gördüklerini belirterek, ''Minareyi kısaltmak maliyetli olduğu için bundan vazgeçmiştik ama Başbakanımız köyümüzü ziyaret ettiğinde caminin küçük, minarenin ise çok yüksek olduğunu söyledi. Bunun üzerine minarenin kısaltılmasına karar verdik.'' dedi.
Yaptıkları araştırma sonunda İstanbul'daki bir firma ile anlaştıklarını anlatan Delibalta, ''Firma, geçtiğimiz günlerde köye gelerek çalışmalara başladı. 65 metre uzunluğundaki ve 3 şerefeli minare, üst kısmı kırılarak 45 metreye indirilecek. Böylece daha güzel bir görüntü oluşacak.'' diye konuştu.
Ramazan Delibalta da minarenin camiye uygun olmadığını dile getirerek, ''Başbakanımız da minarenin çok yüksek olduğunu görünce kısaltılması yönünde öneride bulundu. Köylüler de uygun gördü ve kısaltılması yönünde karar aldı. Daha önce de bize uzun geliyordu ama maliyeti yüksek olduğu için kısaltılması için girişimde bulunmamıştık. Şimdi yapılan çalışmanın maliyetini de hemşerimiz olan iş adamlarımız karşılayacak.'' ifadelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder