banner181

Kırgızistan’da vatandaşlar kumarhane ve gazinoları protesto etti

06 Ocak 2012 Cuma 17:50
Bu haber 706 kez okundu

Kırgızistan’da başkent Bişkek’te çok sayıda vatandaş, gazino ve kumarhaneleri protesto etmek amacıyla eylem yaptı. Kent merkezindeki Ala Too Meydanı’nda toplanan eylemciler, 1 Ocak 2012 itibariyle yürürlüğe giren ve kumarhaneler ile gazinoların...

Kırgızistan'da vatandaşlar kumarhane ve gazinoları protesto etti
Kırgızistan’da başkent Bişkek’te çok sayıda vatandaş, gazino ve kumarhaneleri protesto etmek amacıyla eylem yaptı.
Kent merkezindeki Ala Too Meydanı’nda toplanan eylemciler, 1 Ocak 2012 itibariyle yürürlüğe giren ve kumarhaneler ile gazinoların faaliyetine son vermeyi ön gören yasanın uygulanmadığı gerekçesiyle eylem yaptı. Gazino ve kumarhaneler aleyhine değişik sloganlar atan eylemciler, meydana yakın cumhurbaşkanı sarayı bahçesi korkuluklarına, ‘gazinolar kapatılsın’, kumar Kırgızistan halkı için bela' şeklinde pankartlar astı.
Bazı sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de iştirak ettiği gösteride eylemciler, “Eğer 9 Ocak’a kadar gazino ve kumarhaneler kapatılırsa, basın toplantısı yapıp teşekkürlerimizi dile getireceğiz. Eğer kapatılmaza daha büyük bir katılımla gösterilerimize devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.
Ülkede her türlü kumar oyunlarına yasak getiren kanun önce 29 Eylül’de Cogurku (Yüksek) Meclis tarafından, ardında 2 Aralık’ta görevi şimdiki Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’e devreden eski Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva tarafından Kasım ayında onaylanmıştı. Kanun, Ocak 2012 itibariyle ülkede faaliyet gösteren tüm gazino ve kumarhanelerin kapatılmasını öngörüyor.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder