banner181

“Rusya’da Putin’in rakiplerinin kazanma şansı yok”

06 Ocak 2012 Cuma 18:10
Bu haber 672 kez okundu

Rusya eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, 4 Mart’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in rakiplerinin kazanma şansının olmadığını söyledi. Muhalif gösterilere katılarak konuşma yapan Putin’in...

'Rusya'da Putin'in rakiplerinin kazanma şansı yok”
Rusya eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, 4 Mart’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in rakiplerinin kazanma şansının olmadığını söyledi. Muhalif gösterilere katılarak konuşma yapan Putin’in ekibi arasında yer alan Kudrin, iktidar partisi Birleşik Rusya’ya oy vermediğini itiraf etmiş ve Duma seçimlerinin de yenilenmesini talep etmişti.

Putin’in rakiplerinin seçim kazanmak için yeterince popüler olmadıklarını ifade eden Kudrin, “Putin’in zaferi kaçınılmaz. Seçimler en adil bir şekilde gerçekleşse bile kayıtlı kayıtsız herhangi bir adayın şu anda Putin’in karşısında şansı yok” dedi.

Rusya Kamuoyu şirketi VTsIOM’un düzenlediği son ankete göre Rusya halkının yüzde 45’i Putin’in devlet başkanlığına destek veriyor. Rusya’nın 150 ayrı bölgesinde bin 600 seçmenle yüz yüze gerçekleşen çalışmada Putin’in en yakın rakibi Komünist Parti Genadi Zyuganov’a destek ise sadece yüzde 10 civarında.

Kendi blogunda seçimleri değerlendiren Kudrin, “Rakipler arasında büyük bir uçurum olduğu açık. Bir, bir buçuk ya da iki yıl içinde muhalefetin başarısı zor.” değerlendirmesinde bulundu. Kudrin’e göre siyasi sistemde parçalı olarak bir kısım değişimler yapmak da Rusya açısından riskli.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder