banner181

DR. Veyis Fertekligil’den piyasa analizi

06 Ocak 2012 Cuma 17:32
Bu haber 1249 kez okundu

Aralık ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) %0.58, üretici fiyat endeksi (ÜFE) %1 arttı. Böylece 2011 yılında enflasyon TÜFE’de %10.45’e çıkarken; ÜFE’de %13.33 olarak gerçekleşti.

DR. Veyis Fertekligil'den piyasa analizi
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2011'i yüzde 7.5'in üzerinde bir büyümeyle tamamlayacaklarını ve Avrupa'da işler daha iyi olursa bu yıl yüzde 4'ün üzerinde bir büyüme olabileceğini söyledi. Babacan, Avrupa'da işler kötüye giderse büyümenin daha aşağı yönlü revize edilebileceğini belirtti. Borç stokunun hızla aşağı indiğini belirten Babacan, 2011'i GSYH'nın yüzde 40'ın altında bitireceklerini söyledi. Babacan, bankacılık sisteminin çok iyi performans gösterdiğini, 2011'i yüzde 16'lar civarında SYR ile bitireceklerini de belirtti. Enflasyonda genel anlamda düşüş trendi devam ettiğini söyleyen Babacan, şu an itibariyle yüksek seviyede kapattıklaranı, yükselişin para politikalarıyla fazla bağlantısı olmadığını söyledi. Bu yıl sonu için enflasyon hedefinin yüzde 5 olduğunu belirten Babacan, bunun ulaşılabilir olduğunu düşündüklerini ve enflasyondaki yükselişin geçici ve tekrar normale döneceğini ifade etti. TL'deki oynaklığın diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha az olduğunu kaydeden Babacan, TCMB’nin ciddi miktarda döviz sattğını, Türkiye'den ciddi bir sermaye çıkışı olmadığını; satılan dövizin Türkiye'yi terk etmediğini vurguladı. Babacan, bu sene kredi hacmindeki artışın geçen seneye göre daha düşük olacağını, geçen yılın kredi büyümesini kur etkisinden arındırıldığında yüzde 25 ile tamamlayacaklarını söyledi. Cari açıkta en kötünün geride kaldığını, bundan sonra tedrici olarak toparlanma görüleceğini söyleyen Babacan; açığın finansmanının da son 4-5 aydır daha sıhhatli olduğunu kaydetti.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, 2012’de Türk Lirası’nın güçleneceğini söyledi...
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012'nin Türk Lirası'nın dünyada en çok güçlenen, en çok değerlenen paralardan birisi olduğu bir yıl olacağını bildirdi. Erdem Başçı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Dünya Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen ''Para Politikaları'' konulu konferansta, Merkez Bankası'nın birinci önceliğinin enflasyonun oldukça düşük seviyede ve istikrarlı devam etmesi olduğunu söyledi. Piyasalarda yaşanan asıl problemin panik halinde dönülen Amerikan Doları olduğunu belirten Başçı, Amerikan Doları'na karşı Türk Lirası'nın değer kazanma şansının çok fazla olmadığını ifade etti. ''Değer kaybını biraz sınırlayalım' şeklinde yaklaştıklarını ve başardıklarını kaydeden Başçı, 29 Aralık'a gelene kadar gerçekten Türk Lirası'nın en sağlam paralardan biri olduğunu söyledi. Gelinen noktada cari açığa ilişkin aldıkları tedbirlerin cevap verdiğine dikkati çeken Başçı, arzu edilen seviyelerde düzelme olduğunu ve bunun devam ettiğini belirtti.


Yazının devamı için tıklayınız... 


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder