banner181

Mühendisler, öğrencilere enerji verimliliğini anlatıyor

06 Ocak 2012 Cuma 11:25
Bu haber 829 kez okundu

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şubesi, 'Enerjiyi Verimli Kullanma Projesi' kapsamında öğrencileri enerji verimliliği konusunda bilgilendiriyor.     Enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına ilişkin toplumu bilinçlendirmek...

Mühendisler, öğrencilere enerji verimliliğini anlatıyor
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şubesi, 'Enerjiyi Verimli Kullanma Projesi' kapsamında öğrencileri enerji verimliliği konusunda bilgilendiriyor.
    Enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına ilişkin toplumu bilinçlendirmek amacıyla Samsun Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile okullarda öğrencileri bilgilendirme seferberliği başlatıldı. Bu kapsamda Makine Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şubesi, okulların 3-4-5-6-7. sınıflarında eğitim gören öğrencilere enerjinin önemini, tasarrufu ve tasarrufa yönelik malzeme/cihaz/sistem seçimini anlatıyor. Bastırılan 'Mühendis Amca Enerji Verimliliğini Anlatıyor' broşürleri öğrencilere dağıtılarak, mühendisler de gittikleri okullarda konuyla ilgili öğrencilere anlayacakları şekilde bilgiler veriyor.
    İlçe ilçe dolaşarak okullarda öğrencilere enerji konusunda eğitim veren mühendisler, Atakum ilçesindeki Özören Şehit Metin Aslantürk İlköğretim Okulu’nda 170 öğrenciyi bilgilendirdi. Projeyle ilgili bilgi veren Makine Mühendisleri Odası Samsun Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Osman Kahraman, “Enerji verimliliği, standart ve kaliteyi düşürmeden enerji tüketimini azaltarak enerjiyi etkin ve tasarruflu kullanmaktır. Isıtma, aydınlatma ve ulaşım ihtiyaçlarımızı karşılarken, elektrikli ev eşyalarımızı kullanırken, kısacası günlük yaşantımızın her safhasında enerjiyi verimli kullanmak suretiyle, ihtiyaçlarımızdan kısıtlama yapmadan aile bütçesine, ülke ekonomisine ve çevremizin korunmasına katkı sağlamamız mümkündür. Projemiz ile çocuklarımıza enerjinin verimli kullanımı konusunda sorumluluk vermek istiyoruz. Bugün itibari ile 4 ilköğretim okuluna gidilmiş ve toplam 2 bin 165 öğrenciye eğitim verilerek broşür dağıtılmıştır.” dedi.
    MMO Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan ise enerji verimliliğinin standart ve kaliteyi düşürmeden enerji tüketimini azaltarak, enerjiyi etkin ve tasarruflu bir şekilde kullanmakla mümkün olacağını söyledi. Günlük yaşantının her safhasında enerjinin verimli kullanılması suretiyle, ihtiyaçlardan kısıtlama yapmadan aile bütçesine, ülke ekonomisine ve çevrenin korunmasına katkı sağlanabileceğini ifade eden Gürkan, "Bu kapsamda hazırladığımız 'Enerjiyi Verimli Kullanabilmek' projemizle Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy ilçelerimizde ilköğretim okullarımızda eğitim görmekte olan 90 bin öğrencimize ulaşarak, enerji konusundaki bilincin artırılmasını ve enerji verimliliğinin sağlanması konusunda bilgi sahibi olmalarını hedefliyoruz. Toplumsal gelişime katkı koyacağına inandığımız projemizde görev alan gönüllü enerji uzmanlarımız, eğitimlerin yanı sıra okullarda enerji tasarruf potansiyellerini de araştıracak. Böylece okullarımızın enerji tasarrufu konusundaki durumları ve uygulanabilecek çözümler konusunda elimizde bir envanterimiz olacak. Bu çalışma Samsun ve ülkemizde ilk kez uygulanmış olacak." ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder