banner181

İngiltere Dışişleri Bakanı, Myanmarlı Suu Kyi ile görüştü

06 Ocak 2012 Cuma 10:08
Bu haber 677 kez okundu

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Myanmar ziyareti çerçevesinde ülkenin demokrasi yanlısı muhalif lideri Aung San Suu Kyi ile bir araya geldi. Hague ve Suu Kyi, görüşmede ülkeye daha önceki askeri rejim döneminde uygulanan yaptırımları...

İngiltere Dışişleri Bakanı, Myanmarlı Suu Kyi ile görüştü
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Myanmar ziyareti çerçevesinde ülkenin demokrasi yanlısı muhalif lideri Aung San Suu Kyi ile bir araya geldi. Hague ve Suu Kyi, görüşmede ülkeye daha önceki askeri rejim döneminde uygulanan yaptırımları kaldırılması için ortak şartları beyan etti.

Batı ülkeleri, Myanmar’da Mart 2011’de göreve gelen sivil hükümet ile ilişkileri geliştirmek içim adımlar atarken, İngiltere Dışişleri Bakanı Hague da iki günlük ziyaretle eski adı Burma olan Asya ülkesini ziyaret ediyor. Hague, Myanmar’a uygulanan yaptırımların kaldırılması için 4 şartları olduğunu kaydetti. Bunlar, yüzlerce siyasi tutuklunun serbest bırakılması, ordu tarafından yapılan insan hakları ihlallerinin son bulması, etnik sorunları çözme girişiminde bulunma, özgür ve adil seçimler düzenleme olarak açıklandı.

Hague ile ortak basın toplantısı düzenleyen Suu Kyi’e de ülkesine uygulanan yaptırımları kaldırılmadan önce neler görmek istediği soruldu. Suu Kyi, “Bütün siyasi mahkumların serbest bırakılması ve etnik çatışmaların son bulması için gerekli çabanın gösterilmesi. Biz kesinlikle özgür ve adil ara seçimler görmek istiyoruz.” dedi.

William Hague, Myanmar’ı 1955’den bu yana eski sömürge güçten ziyaret eden ilk dışişleri bakanı. Ülkede 1962’de yönetimi askeri rejim devralırken, ilk sivil hükümet ise Mart 2011’de göreve gelmişti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder