banner181

Japonya, nükleer santralleri devlet kontrolüne almayı düşünüyor

06 Ocak 2012 Cuma 11:08
Bu haber 753 kez okundu

Japonya hükümetinin, ülkedeki nükleer santrallerin kontrolünün özel şirketlerden almayı düşündüğü...

Japonya, nükleer santralleri devlet kontrolüne almayı düşünüyor
Japonya hükümetinin, ülkedeki nükleer santrallerin kontrolünün özel şirketlerden almayı düşündüğü bildirildi.

Japonya’nın Yomiuri gazetesi, ülkede yaşanan nükleer kriz sonrası hükümetin nükleer santrallerin kontrolünü kendi eline almayı düşündüğünü yazdı. Japonya’da 11 Mart 2011’de yaşanan deprem ve oluşan tsunami sonrası Fukuşima bölgesindeki Daiiçi Nükleer Santrali’ni işleten Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi (TEPCO), krizi yönetememek yönünde ciddi eleştirilere maruz kalmıştı.

Yomiuri’ya konuşan ülkenin enerji politikasından da sorumlu Ticaret Bakanı Yukio Edano, “Japonya’da hükümet nükleer krizin tazminat ve arındırılma işlerini üstlenirken, nükleer enerji tesislerine sahip özel şirketler sağladıkları avantaların (düşük işletme maliyeti) keyfini sürüyor. Buna son verilmeli.” dedi.

Edano, Japonya hükümetinin bir karar vermesi gerektiğini söyledi. Özel şirketler büyük sigorta ücretleri ödeyerek nükleer santralleri işletmeye devam etmeli veya sağladıkları faydaları devlete geri vermeli. Bu durumda devlet de nükleer kriz riskinin sonuçlarını üstenecek.

TEPCO, dünyadaki 25 yılın en büyük nükleer krizi sonucu büyük tazminatlar karşı karşıyayken, Japonya hükümeti ödemeler için yardım ediyor.

TEPCO’nun geleceği ise halen belirsiz. Nükleer krizin sonuçlarını temizleme işleri gittikçe büyürken, Japonya hükümetinin yaza doğru şirkete 13 milyar dolar sağlayarak kamulaştırmayı düşünüyor.

Japonya’da 11 Mart 2011′de yaşanan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve oluşan tsunami ülkenin kuzeydoğusundaki geniş bir alanı etkilemişti. Felaket sonucu 20 bin kişi ölmüş veya kaybolmuştu. Afet sonucu bölgede çıkan nükleer kriz ve radyasyon sızıntısı, yaklaşık 100 bin kişinin evlerini terk etmeye zorlamıştı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder