banner181
banner210

TOKİ'den Tunceli’ye uluslararası standartlarda üniversite

05 Ocak 2012 Perşembe 12:50
Bu haber 1015 kez okundu

TOKİ,dünya standartlarında en önemli yüksek eğitim merkezlerinden biri olacak Tunceli Üniversitesi için yapılacak kampüsün temelini atıyor. 7 Ocak’ta düzenlenecek törenle temeli atılacak üniversitenin Aktuluk Yerleşkesi’nin 700 günde...

TOKİ'den Tunceli'ye uluslararası standartlarda üniversite
Foto galeriye git TOKİ,dünya standartlarında en önemli yüksek eğitim merkezlerinden biri olacak Tunceli Üniversitesi için yapılacak kampüsün temelini atıyor. 7 Ocak’ta düzenlenecek törenle temeli atılacak üniversitenin Aktuluk Yerleşkesi’nin 700 günde tamamlanması planlandı. Aktuluk yerleşkesinde rektörlük binası ve idari birimlerin yanı sıra, mühendislik fakültesi, Ar-Ge laboratuvarı, merkezi eğitim laboratuvarı, İngilizce hazırlık okulu, personel lojmanları ile kapalı spor salonu da yer alıyor.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) yapılacak Tunceli Üniversitesi Aktuluk (Türüşmek) yerleşkesinin 1. Etap İnşaatı temel atma törenine, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya da katılacak.

35 MİLYON 750 BİN LİRAYA MAL OLACAK
Üniversite kampüsü 23 Haziran 2011 tarihinde 35 milyon 750 bin lira bedele ihale edildi. Yüklenici firma ile 14 Eylül 2011’de sözleşme imzalanmanın ardından TOKİ firmaya yer teslimi yaptı. Sözleşmeye göre 53 bin 772 metrekarelik inşaat alanı üzerindeki yapım işinin 700 gün içinde tamamlanması planlanıyor.
TOKİ, üniversitelerle yapılan işbirliği kapsamında 11 üniversitenin binalarının yenilenmesi ve kampüslerinin yeniden yapılandırılmasını da sağlayacak. İdare bu kapsamda, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kampüsleri için çalışmalarını sürdürüyor. Kampüslerin yanı sıra Kırıkkale Üniversitesi’ne 200 Yataklı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Ağrı İbrahim Çeçen, Diyarbakır Dicle, Erzincan, Kırıkkale, Nevşehir, Yıldız Teknik ve Şırnak Üniversitesi’ne lojman, Adıyaman Üniversitesi’ne Kahta Meslek Yüksek Okulu binası, Gazi Üniversitesi’ne eğitim ve öğretim binaları ile Sanat Tasarım Fakültesi, İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültesi’ne sağlık kampüsü, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’ne İç Hastalıkları Hastanesi de İdarenin yükseköğrenim yatırımları kapsamında.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder