Türkmenistan, hızlı tren hattı inşa edecek

05 Ocak 2012 Perşembe 11:29
Bu haber 773 kez okundu

Türkmenistan'da 12 Şubat’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesinde seçmenler ile buluşan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkesinde hızlı tren hattı inşa edeceklerini kaydetti. Seçim kampanyası kapsamında Hazar Denizi’nin...

Türkmenistan, hızlı tren hattı inşa edecek
Türkmenistan'da 12 Şubat’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesinde seçmenler ile buluşan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkesinde hızlı tren hattı inşa edeceklerini kaydetti.

Seçim kampanyası kapsamında Hazar Denizi’nin kıyısındaki Balkan vilayetinde çalışma ziyaretinde bulunan Berdimuhamedov, burada demiryol çalışanları ile bir araya geldi. Bereket şehrindeki tren istasyonunda yapılan toplantıda konuşan Berdimuhamedov, 2011 yılında çok sayıda büyük projelere imza attıklarını ve bu kapsamda Orta Asya’nın dev tren hattı projesinin hayata geçirildiğini belirtti.

Kuzey-Güney ulaşım koridoru kapsamında inşa edilmekte olan Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryol hattı, Avrupa ve Asya ülkelerinin Orta Asya ve Basra Körfezi’ne açılmasına imkan sağlayacak.

Gelecekte de farklı güzergahlar boyunca demiryol hattı inşaatının devam ettirileceğini kaydeden Türkmen lider; “Türkmenbaşı ile Türkmenabat kentleri arasında yüksek hızlı tren hattı inşa edeceğiz.” diye konuştu.

Toplantıda söz alan demiryol çalışanları, seçimlerde oyunu Berdimuhamedov’dan yana kullanacaklarını kaydetti.
Türkmenistan, 12 Şubat'ta devlet başkanını seçiecek. Seçimlerde 8 aday yarışacak.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder