banner181
banner210

Anadolu Birlik Holding, bu sene 350 milyon dolar ilave yatırım yapacak

05 Ocak 2012 Perşembe 12:05
Bu haber 1368 kez okundu

Tarımsal sanayi sektörünün önemli oyuncularından Anadolu Birlik Holding, bu sene 350 milyon dolar ilave yatırımla yeni üretim alanlarını açmayı hedefliyor. Holdingin yönetim kurulu başkanı Recep Konuk, sanayide olduğu gibi tarımda da istihdamı...

Anadolu Birlik Holding, bu sene 350 milyon dolar ilave yatırım yapacak
Tarımsal sanayi sektörünün önemli oyuncularından Anadolu Birlik Holding, bu sene 350 milyon dolar ilave yatırımla yeni üretim alanlarını açmayı hedefliyor. Holdingin yönetim kurulu başkanı Recep Konuk, sanayide olduğu gibi tarımda da istihdamı artıracaklarını, bu anlamda grup olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
    ABD ve Avrupa ekonomileri üzerindeki kara bulutlar, 2012 beklentilerini yle ilgili olumsuzlukları öne çıkarsa da Türkiye'de yatırım ve üretin cephesinden iyi haberler gelmeye devam ediyor. Konya Şeker markasını da bünyesinde bulunduran Anadolu Birlik Holding, bu sene de büyümeye devam edecek. Yeni yatırımlarını Cihan’a açıklayan holdingin yönetim kurulu başkanı Recep Konuk, Türkiye’de çok ortaklılığın başarılı olabileceğini, üreticinin yönetip yatırım yapabileceğini ispatladıklarını belirtti.
    Grup şirketlerinden Konya Şeker'in 700 milyon dolarlık yatırımı olduğunu ve bunun tamamının ödendiğini ifade eden Recep Konuk, buna ilaveten 350 milyon dolar yatırımı daha hayata geçireceklerini vurguladı. Grup olarak 4 bin eleman istihdam ettiklerini dile getiren Konuk, “Bunun dışında 60 bin insanı sözleşmeli olarak tarıma dâhil ediyoruz. Yani 60 bin aile bizimle iş yapıp gelir elde ediyor. Buna özellikle et ve süt entegreyi, patateste kapasite artış ile yağı da ilave edersek 60 bine yakın aile daha istihdama kavuşacaktır.” diye konuştu. Konuk, sanayide olduğu gibi tarımda da istihdamı artıracaklarını, bu anlamda ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.
    Anadolu Birlik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konuk, 2011’de her iki ayda bir fabrika temeli atttıklarını söyledi. Konuk, yatırımları ile ilgili şu bilgileri verdi:
    “Gelinen aşamada 2011’de başlayan 2012’de devreye girecek 9 yeni yatırımımız var. Bunların en başında geleni et ve süt entegre alanımızdır. 150 milyon dolara mal olan bu yatırımımız senede 3 bini süt olmak üzere toplam 4 bin 200 baş hayvan işleyecek. Ayrıca 2 bin tonluk kapasiteye revize edilebilecek bin 250 tonla başlayacak bir de süt tesisi, et ve süt entegre alanı ile birlikte devreye alınacak. Bu, gıdada Türkiye’nin dışa bağımlılığını olumlu anlamda değiştirecektir. Bakın, ülke olarak birey başına et tüketiminde ABD ‘nin beşte biriyiz. 24,5 kilogram et tüketiyoruz, burada Suriye’den bile daha gerilerdeyiz. Bu durum, genç nüfusun et tüketmeme eğiliminden değil, kasap reyonlarında et fiyatlarına erişimde güçlükten kaynaklanıyor."
    
    "YAĞLI TOHUM İTHALATINA KARŞI ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK"
    Türkiye’nin 4 bin tür ürün üretilebildiğini anlatan Konuk, ülkenin tarım alanında dünya ile rekabet edebileceğinden söz etti. Ülkenin petrol ürünlerinin ardından en fazla ithalat yaptığı kalemlerden birinin yağlı tohum olduğuna dikkat çeken Anadolu Birlik Holding'in başkanı, şöyle devam etti:
    “Kurumumuz bu konuda da önemli adımlar attı. Koza veya kanola ile ayçiçeği devreye alındı, bunların işlenmeleri için üretim alanları oluşturuldu. Böylece birim alandan daha fazla verim için uygun tohumlar bulunup selekte edildi, eksi 30 santigrat dereceyi aşabilecek tohumlar Anadolu’ya armağan edildi. Bunun yanında umuyorum gelecek senelerde yağlı tohumlara ödenecek dövizin içeride kalacağı, Türkiye’nin cari açığının olumlu etkileneceği ve çiftçimizin karlı çıkacağı yeni bir ekim yerini devreye alacağız. Diğer yandan 2012’de yem ve patatesle ilgili üretim alanlarımızın kapasitesini 2 katına çıkaracağız. Yine damlama ve sulama alanında faaliyetlerimizi artıracağız.”
    Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ’nin de yönetim kurulu başkanı olan Konuk, yakında unlu ve şekerli mamulleri devreye alacaklarını, Ortadoğu’nun yanında Avrupa ve Rus piyasasına gireceklerini müjdeledi. Konuk, şirket olarak üretimlerinin dışa dönük olacağını da sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder