banner181

Yavru orangutanlara ormanda hayatta kalma dersi

05 Ocak 2012 Perşembe 09:36
Bu haber 711 kez okundu

Endonezya’nın kuzeyindeki Borneo adasında ormanda kaybolan yavru orangutanlar, özel koruma programı altında yetiştiriliyor. Bakıcılar tarafından özenle yetiştirilen orangutanlara ormanda hayatta kalma dersi de veriliyor. Borneo adasında bulunan...

Yavru orangutanlara ormanda hayatta kalma dersi
Endonezya’nın kuzeyindeki Borneo adasında ormanda kaybolan yavru orangutanlar, özel koruma programı altında yetiştiriliyor. Bakıcılar tarafından özenle yetiştirilen orangutanlara ormanda hayatta kalma dersi de veriliyor.

Borneo adasında bulunan orangutan merkezi (Borneo Orangutan Survival), ormanlarda ailelerini kaybetmiş yavru orangutanları toplayarak koruma altına alıyor. Yavru orangutanlar bir çocuk gibi bakıcılarının ellerinde büyüyor. Her gün biberonla süt verilen ve altlarına çocuk bezi takılan orangutanlar 6 ayda bir genel sağlık kontrolünden geçiyor.

Büyüyen yavrular daha sonra eğitimcileri tarafından doğal hayata alışmaları için ormana götürülerek, hayatta kalmaları için günlük pratikler uygulanıyor. Böylelikle daha sonra ormana bırakılacak orangutanlar doğal yaşama daha çabuk adapte oluyor.

Endonezya'da kültürel miras kabul edilen orangutanlar, önemli bir turizm kaynağı. "Orangutan" adının kökeni, Malezya ve Endonezya dillerine özgü olan ve "orman adamı" anlamına gelen "orang hutan" ifadesinden geliyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder