banner181
banner210

Çay eksperleri, budama projesi ile istihdamda artış bekliyor

04 Ocak 2012 Çarşamba 11:56
Bu haber 765 kez okundu

Çay Eksperleri Platformu Başkanı Selçuk Er, çay bahçelerinin budanması projesi ile eksper istihdamında artış beklediklerini söyledi.     Selçuk Er, yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararı ile çay bahçelerinin dönümünde...

Çay eksperleri, budama projesi ile istihdamda artış bekliyor
Çay Eksperleri Platformu Başkanı Selçuk Er, çay bahçelerinin budanması projesi ile eksper istihdamında artış beklediklerini söyledi.
    Selçuk Er, yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararı ile çay bahçelerinin dönümünde 10/1 oranında budanma kararı alındığını belirtti. Er, yürürlüğe giren çaylıkların budaması projesinin amacının, çay tarımına verim ve kalite anlamında katkı, üreticilere maddi destek ve bölgede istihdam oluşturmak olduğunu ifade etti. Er, şunları söyledi:
    "Bizlerin beş yıldır beklediği, bilerek veya bilmeyerek birilerinin umut bağlamamızı sağladığı bir projedir. Bizler, projenin teknik bakımdan istenildiği takdirde bizlere de istihdam sağlayacak şekilde genişletilebileceğini düşünmekteyiz. Bu proje, Hazine destekli olduğu için ÇAYKUR'a maddi bir yük getirmemektedir. Devletimizin, sosyal devlet ilkesi doğrultusunda hareket edeceğine inanıyoruz. Çay bahçelerinin budaması projesinde istihdam sayısının artırılmasını bekliyoruz. Meslek sahibi olan çay eksperlerinin mesleğini icra etmesi için imkan verilmesini istiyoruz."
    Er, 5620 sayılı kanun nedeniyle uzun süreli çalışmanın engellendiğini kaydederek, "Bizlerin emek veremeyeceği, tabiri caizse yan gelip yatacağımız bir ortamda kadro istemek gibi tek taraflı düşüncemiz yok. Çay tarımının teknik elemanı olan çay eksperleri olarak budama projesinde görev almanın bizim hakkımız olduğuna inancımız tamdır. Biz gerekli eğitimle bunu hak ediyoruz." diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder