banner181

Bakan Ergin: Yargılama süreci hızlandı, yeni paketle daha da hızlanacak

03 Ocak 2012 Salı 11:56
Bu haber 1154 kez okundu

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargı işlemlerinin hızlandırılmasına ilişkin yeni çalışmaları içeren son paketin kısa sürede Meclis’e sevk edileceğini açıkladı. Pakete ilişkin Bakanlar Kurulu'nda sunum yapıldığı bilgisini veren Ergin,...

Bakan Ergin: Yargılama süreci hızlandı, yeni paketle daha da hızlanacak
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargı işlemlerinin hızlandırılmasına ilişkin yeni çalışmaları içeren son paketin kısa sürede Meclis’e sevk edileceğini açıkladı. Pakete ilişkin Bakanlar Kurulu'nda sunum yapıldığı bilgisini veren Ergin, paketin içinde çok önemli düzenlemelerin yer aldığını söyledi.

    Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu toplantısına girerken basın mensuplarının yargılamanın hızlandırılmasına ilişkin sorularını cevaplayan Ergin, yeni çalışmanın üçüncü paket olduğunu ifade etti. Söz konusu paket devreye girdiğinde mevcut durumun daha da iyileşeceğini aktaran Ergin, “Şu anda zaten ilk iki paket sonucunda ortaya çıkan durum; önemli ölçüde özellikle yüksek yargıda hızlanma sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Bunların yargının tümünü kapsayacak şekilde ortaya çıkması, bu üçüncü paket ve bunu devam ettireceğimiz adımlarla da sağlanacak. Amacımız, makul süre içerisinde dosyaların, uyuşmazlıkların karara bağlanmasıdır.'' dedi.

    Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Yasa Tasarısı hakkında da bilgi veren Ergin, bu tasarının amacının, dosya azaltmak olmadığını aktardı. Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının gelişmiş demokrasilerde önemli bir araç olduğunu kaydeden Ergin, ''Türkiye'de bugüne kadar bu yöntem çok yaygın kullanılamadı. Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarıyla uzlaşarak bulunacak çözümler, tarafların sosyal ve ekonomik ilişkilerini devam ettirme imkanların da beraberinde getirecek.''değerlendirmesinde bulundu.
Mahkemelerde biten davaların bir kazanını bir de kaybedeni olduğunu belirten Adalet Bakanı, "Oysa bu yöntemlerde kaybeden olmaz, herkes kazanır. O açıdan evvel emirde vatandaşlarımızın daha uzlaşmacı, müzakereye dayalı bir yöntemle uyuşmazlıklarını, sıkıntılarını çözebilmeleri, Türkiye'nin gelişmişlik endeksi açısından da katkı sunacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

CUMHURBAŞKANI GÖREV SÜRESİ
Bir gazetecinin ''Yarın Cumhurbaşkanı seçim kanunu komisyonda görüşülecek nasıl bir yöntem izlenecek?'' sorusuna “Tasarımız komisyondadır. Bundan sonra tasarruf komisyona aittir. Benim komisyonun yerine görüş beyan etmem doğru olmaz. Komisyon başkan ve üyelerinin izleyeceği yöntem belirleyecektir. Biz hükümet tarafı olarak kendi görüşlerimizi ifade edeceğiz orada.'' karşılığını verdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder