banner181
banner210

Özgürgün: Rumlar, Türk tarafını sürekli suçlamaktan vazgeçmeli

04 Ocak 2012 Çarşamba 11:31
Bu haber 771 kez okundu

KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Rumların müzakerelere olumlu katkı yapmak yerine sürekli Türk tarafını suçlama eğiliminden vazgeçmesi gerektiğini, bunun uzlaşı değil aksine çözümsüzlüğü devam ettirme düşüncesi olduğunu...

Özgürgün: Rumlar, Türk tarafını sürekli suçlamaktan vazgeçmeli
KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Rumların müzakerelere olumlu katkı yapmak yerine sürekli Türk tarafını suçlama eğiliminden vazgeçmesi gerektiğini, bunun uzlaşı değil aksine çözümsüzlüğü devam ettirme düşüncesi olduğunu söyledi.

Özgürgün, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın Rum Milli Muhafız Ordusu’nun düzenlemiş olduğu bir etkinlikte, Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı aleyhindeki açıklamasını değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Özgürgün, Kıbrıs adasının tarihinde yaşananların, Kıbrıs Türk halkının adadaki eşit haklarını yok sayanın ve onları ikinci sınıf vatandaş yapmaya çalışanın Kıbrıs’ı bir Elen adası olarak gören Rum tarafı olduğunu tüm açıklığıyla ortaya koyduğunu kaydetti. Özgürgün, “Hal böyleyken, yavuz hırsız misali Hristofyas’ın Anavatan Türkiye’ye karşı bu tarz mesnetsiz iddialar yöneltmesi en hafif tabiriyle yüzsüzlüktür.” dedi.

Hristofyas’ın bu mesnetsiz iddiaları 1960 Anayasası’nda bile yer almayan ve 1964 yılında Kıbrıs Türk halkına karşı yürütülen saldırıları koordine etmek amacıyla kurulan gayrı yasal Rum Milli Muhafız Ordusu’nun düzenlemiş olduğu bir etkinlikte dile getirmiş olmasının dikkat çektiğine vurgu yapan Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının, Rum tarafının her türlü entrika ve yalana başvurmak suretiyle, Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı arasındaki gönül bağlarını koparmak için yıllardır vermekte olduğu nafile çabanın bilincinde olduğunu aktardı.

Özgürgün, şöyle devam etti: “Anavatan Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı arasındaki ilişkileri bırakın yıpratmak, sorgulamak dahi kimsenin haddi değildir. Rum liderliğinin bu iyi niyetten yoksun ve gayrı samimi tutumu, Kıbrıs Türk tarafı ile gerçek anlamda eşitlik temelinde yeni bir ortaklığa hazır olduğu hususunda kaçınılmaz olarak ciddi soru işaretleri yaratmakta ve Rum tarafının devam eden bu tarz söylemleri bu tereddütleri güçlendirmektedir. Müzakere sürecinde belirleyici bir dönemde bulunduğumuz bu günlerde, özellikle 22-24 Ocak zirvesi öncesinde, Rum liderliğini bir kez daha bu tarz açıklamalardan bir an önce vazgeçmeye ve çözüm için var olan fırsat penceresi yıl ortasında kapanmadan önce adada bir çözüme ulaşılabilmesi amacıyla olumlu bir tutum içerisine girmeye çağırmayı, adada adil ve kalıcı bir çözümü samimiyetle arzulayan taraf olarak bir görev biliriz.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder