banner181

''İstanbul'da konut fiyatları daha da artacak''

03 Ocak 2012 Salı 22:01
Bu haber 10191 kez okundu

Üsküdar’da ultra lüks bir proje yükseliyor. Prestige Konakları, hem boğaz manzaralı hem de ezber bozarak bir sitenin nasıl olması gerektiğinin fotoğrafı adeta… Prestige Group Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Öztürk ile kontu sektöründeki gelişmeleri ve Üsküdar Prestige Konakları' nın detaylarını konuştuk.

''İstanbul'da konut fiyatları daha da artacak''
Röportaj : Sema Kumru ÇALIŞKAN

- Sayın Öztürk, inşaat sektöründeki faaliyetleriniz ne zaman başladı?
1998 yılından itibaren iş merkezi, perakende-market sektörüyle ilgili inşaatlar ve iş merkezi  projeleri geliştirdik. Ağırlıklı olarak. 2009’dan sonra iş merkezi ve lüks konut sektörüne yoğunlaştık. Boğaz hattında farklı çalışmalarımız var. İş merkezi için ise daha çok merkezi yerleri tercih ediyoruz.

-2012 yılına girdik. Ekonomik açıdan değerlendirirsek nasıl bir yıl olacak?

2011 Türkiye’nin ihracatta ve büyümede rekor kırdığı bir yıl oldu. Avrupa’da yaşanan ekonomik krize rağmen Türkiye’deki büyüme devam edecektir. Gayrimenkul sektöründe bir patlama yaşanacağını düşünüyorum. Özellikle İstanbul’da nitelikli konuta olan talep artarak devam edecektir. Arap Baharı’nın da 2012 yılı ve sonrasında olumlu etkilerinin ekonomiye yansımalarını da  inşallah göreceğiz.

‘PARANIZI GAYRİMENKULE YATIRIN’

-Üsküdar Prestige Konakları projeniz ile konut sektörüne farklı bir pencere açan başarılı bir işadamısınız. Sizce 2012 yılında paramızı nereye yatırmalıyız?

Parayı ‘Üsküdar Prestige Konakları’na yatıralım. Hem konseptten faydalanalım hem de uzun vadeli bitmeyecek artışla bir yatırıma sahip olalım. Çünkü boğazda arsa çok kısıtlı. Hem yeni bina, hem boğaza nazır, hem üst seviyede güvenliğe sahip,hem site tarzında hem de komşuluk ilişkilerinin iyi olduğu 7 yıldızlı otel kalitesinde süper lüks bir site… Herhalde yatırım için iyi bir teklif olabilir.

“GAYRİMENKUL KONUSUNDA İSTANBUL’DA BÜYÜK FIRSATLAR VAR”

-İstanbul geneline baktığınızda dairelerin fiyatlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce İstanbul konut konusunda pahalı mı, ucuz mu?

İstanbul’da konut fiyatları görünüşte pahalı gibi ancak uzun vadede çok daha fazla artacak. Bunu zaten sektörün uzmanları da söylüyor. İstanbul’un konut piyasası doymamış bir piyasa. Yeni deprem yönetimeliğe göre yapılan konutlara çok fazla talep olacağını tahmin ediyoruz.

-Üsküdar Sultantepe'de halen inşaatı süren bir konut projeniz var. Prestige Konakları adını taşıyan bu proje için neden Üsküdar'ı, neden Sultantepe'yi seçtiniz ?
İnsanlar konut talep ederken boğaza yakın, hatta yalı tarzında istiyorlar onların kıymeti fazla çünkü. Bu konaklar da yol yalısı diye  tanımlanabilir. Üsküdar’ın  İstanbul’un fethinden önce 100 yıllık bir tarihi geçmişi var. İstanbul’un fethinden sonra da Üsküdar, hac yolcularının ilk uğrak yeri olmuştur. Bu bölge için Kabe toprağı tanımlaması vardır eskilerin dilinde... Ayrıca Üsküdar Anadolu’nun manevi merkezi gibidir. İstanbul’un bu anlamda en zengi ve en eski yerleşim yeridir.  Ayrıca ulaşım noktasında büyük avantajları var Üsküdar’ın…  Mesela ‘Prestige Konakları’ndan 100 metre yürüyerek motora binip Beşiktaş’a gidebilirsiniz. 15 dakikada Eminönü’ne geçip akşam mısır çarşısında alış veriş yapıp bir saatte evinize dönebilirsiniz. On dakika içinde Kabataş’a oradan  Nişantaşı’na dönebilirsiniz. On dakikada Üsküdar balıkçılar çarşısına geçip günlük ihtiyaçlarınızı taze taze karşılayabilirsiniz. Fetih Paşa Korusu’ndan sabah yürüyüşü yapıp yeşilin, güneşin ve temiz havanın doyumsuz tadı ile evinize geçebilirsiniz. Akşamları Kuzguncuk’a yürüyüp sahilde balık tutabilirsiniz. Kuzguncuk ki çok tarihi bir yeridir İstanbul’un. Bir de Üsküdar en eski yerleşim yerlerindendir.  Bunları bir arada bulabileceğiniz başka bir yer yok.

ISMARLAMA YÖNTEMİYLE EVLER TASARLANIYOR    

-Önemli bir nokta daha var. Evleri ısmarlama yöntemiyle de yapıyorsunuz.  Ev alırken kadınların ne düşündüğü de çok önemli. Siz kadınları projeye çekebilmek için hangi noktalara dikkat ettiniz?

Hanımefendilerin, mutfaklarıyla içli dışlı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla isteyen ailelere  50 metrekare civarında boğaza nazır mutfak projesi geliştirdik. Ara katlarda salonun yanındaki 50 metrekarelik alanları mutfak olarak dizayn ettik. Çünkü hanımefendiler zamanlarının çoğunu mutfakta geçiriyorlar, biz de onların yaşam alanlarını genişlettik.  Çok önemli bir ayrıntıda şu ki; daire büyüklükleri 300 m2 ve 360 m2  Bu metrekarede bir daire bana yeterli olmuyor diyen aileler için çok güzel bir çözüm var. Mimari ve teknik olarak hem bahçe dubleksler hem çatı dubleksler birleşebiliyor ve ortaya 600 m2 saray yavrusu gibi muhteşem bir yaşam alanı çıkıyor.ve nasıl talep edilirse içi de öyle dizayn ediliyor.
Diğer sosyal alanlar fitness salonu, havuz, buhar banyosu yine dünyanın en iyi markalarıyla tefriş ediliyor. Sosyal tesisleri ailelerin gün içinde rahatça kullanacakları yerler haline getirdik. Aynı şekilde havuz etrafında fazla boşluk bırakarak vakit geçirebilecekleri bir alan oluşturmak istedik. Havuzları ve sosyal tesislerin kullanımını bayan-erkek ayrı olarak planladık. Bu alanların ayrı olması hanımefendilerin daha rahat hareket etmelerini sağlayacak. Bu da bayanlara biraz daha ayrıcalık tanımış olduğumuzu gösteriyor. Yine hanımefendilere gün içinde boğaza karşı çay içebilecekleri, komşuluk ilişkilerini geliştirecekleri ortak alanlar tasarladık. Her bina arasında 10 metre mesafe var ve oraları yeşil alan olarak dizayn ettik. Ailelerin  hoşuna gidecek özel bir hizmet daha var ‘Üsküdar Prestige Konakları’nda.otopark katında araba yıkama ve bakım yeri yaptık. Aileler boğaza nazır kahvelerini yudumlarken arabalarını görevli alıp hem yıkayacak hem de bakımını yapacak. Bunlar ‘Üsküdar Prestige Konakları’ndaki  ayrıcalıklar.ÜSKÜDAR PRESTIGE KONAKLARI’NDAN TARİHİ YARIMADA’YA BAKIŞ

-Saydığınız sosyal imkanlar da pek çok sitede bulunan imkanlar. Prestige Konakları’nı seçiyor olmanın ayrıcalığı nedir?

Tüm bu lüksün, ortak alanların yanında paha biçilemez bir manzarası var. Boğaz manzarası başka bir yerde yok. Bir konutu her şeyiyle mükemmel yapmış olabilirsiniz ancak başka bir boğaz yok bunu unutmamak gerekiyor. Boğaz manzarası 1. köprüden başlayıp tarihi yarımadayı içine alan kısımdır. Yani Sarıyer’de ev yapıp da, boğaza nazır diyemezsiniz. Çünkü tarih burada. Topkapı Sarayı,Çırağan Sarayı, Dolmabahçe, Eminönü, Ayasofya,şiirlere konu olan Kızkulesi,bütün tarihi mekanların hepsi tarihi yarımadada. Tarihi Yarımadayı görmeyen bir manzara bence su ve yeşilliktir,boğaz manzarası diye nitelendirilemez.. Prestige Konakları gerçek boğaz manzarasına sahip olduğu için  kıymetine kıymet katıyor.

-Rakamlardan da bahsedelim. Farklı rakamlar söz konusu. Ne kadardan başlıyor ‘Üsküdar Prestige Konakları’nın fiyatları?
Cephe kaplama ve elektrik-mekanik uygulama işlemleri devam eden Üsküdar Prestige Konakları projemizin satışına 01 Kasım 2011 tarihinde başlanmıştır. Referans yöntemi ile satılan konaklarda 31 Ocak 2012 tarihine kadar geçerli olmak üzere metrekare fiyatları 5 bin 500 dolarla 7 bin 500 dolar arasında değişiyor. Örnek dairemiz Ocak sonu itibarıyla hazır olacak. Örnek daireyi yaptıktan sonra fiyatın 6 bin 500-9 bin dolar arasında değişeceğini söyleyebilirim.Yani bir daire 2 ila 2,5 milyon dolar arasında değişiyor.
   
DEPREM KONUSUNDA EKSTRA ÖNLEMLER ALDIK

-Manzara önemli ancak binalarda kullanılan malzeme de çok önemli. Her an deprem gibi bir afetle karşı karşıya olduğumuzu düşünürsek, depreme dayanıklılık açısından Prestige Konakları’nda hangi önlemleri aldınız ?

Boğaz hattındaki yol yalısı dediğimiz binaların yüzde doksanı otuz- kırk yıllık binalar. Hepsinin yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor, yani deprem riski düşünülerek yenilenmesi gerekiyor. Bizim yaptığımız inşaatta deprem yönetmeliğinin tüm standartları tamamen uygulanmış vaziyette.

GÜVENLİK, KONFOR SON TEKNOLOJİ…

-Teknik özelliklerinden bahsedelim mi konakların? Akıllı bina özellikleriyle planladınız projeyi değil mi?

Evet. Güvenlik üst seviyede düşünüldü. Hem kamera sistemi, hem parmak okuyucu sistem , sitenin etrafını güvenlik duvarlarıyla çevirili olacak ayrıca. Çok önemli bir şey daha var. Siteye tek noktadan giriş yapılıyor lobiden.. Güvenlik kontrolü de olduğu için yaya noktasında da güvenlik sağlanıyor. Binaya yaya olarak başka bir yerden girmenin imkanı yok. Ayrıca güvenlik elemanları  24 saat hizmet verecektir.

TÜM DAİRELER EN İYİ MARKALARLA TEFRİŞ EDİLECEK

-Evlerin içinde bu fiyata dahil olanlar neler?
Hanımefendilerin talep ettiği tüm lüks fiyata dahil. Banyolarda dünyanın en iyi markalarından buhar banyosu mevcut. Türkiye’de hiçbir projede böyle bir lüks kullanılmadı. Bunu ilk defa kullanacağız ve fiyatı 10 bin euro civarında. Buhar banyosunu talep etmeyen müşterimiz için de jacuzzi koyacağız. Islak zemin ve duvar döşemelerini de müşterilerin isteklerine göre dünyanın en iyi markalarından döşeyeceğiz. Sadece koltuklarını alıp gelecekleri bir yer inşa ediyoruz. Bunun yanında beyaz eşyalarından banyo gereçlerine kadar  her şeyi teslim edeceğiz. Ayrıca daire içlerinde ahşap döşemeleri ve  süslemeleri istenilen tonlarda talebe göre yapıp teslim edeceğiz. Hatta daire içi oda sayısını bile müşterinin talebine göre yapacağız. Konaklarda yerden ısıtma sistemi olduğu gibi ayrıca VRV sistemini kullanıyoruz. Salon 22 derece iken çocuk odası 24 dereceye ayarlanabilecek.
 


SON 15 DAİRE…


-Nisan 2012 de teslim edeceksiniz daireleri. Kaçı satıldı Prestige Konakları’nın?
Satışa çıktığımız günden itibaren 5  tane daire satıldı. Çok talep var.Daha önce de  bahsettiğim gibi komşuluk ilişkisi açısından prensiplerimiz var ve bu sebeple çok seçici davranmak durumundayız.

-Fiyat göz önüne alındığında, gelir seviyesi yüksek ailelere hitap eden bir yer burası. Ünlülerden daire satın alan oldu mu?
Üsküdar Prestige Konakları’ndan daire satın almak isteyenler  genelde işadamları, sanatçılar ve  sporcular. Konaklardan talep eden müşteriler belirli gelir seviyesine sahip aileler, saygın isimler.

KOMŞULUK... KOMŞULUK… KOMŞULUK…

-Bir evi ev yapan sizce nedir?

Bence komşuluktur evi ev yapan. 1000 metrekare yeri saray gibi bir ev yapabilirsiniz ama  insanlar orada tek başına yaşamak istemeyebilirler. İnsan sosyal bir varlıktır. En öncelikli tercihin Komşuluk olması gerektiğini düşünüyorum.  

-Bazen komşularımızı unutuyoruz. Komşumuz kimdir onu bile bilmiyoruz. Siz unutulmaya başlanmış bir geleneği yeniden canlandırmaya mı çalışıyorsunuz? 
Doğru… Bir arkadaşımın alt komşusunun vefat ettiğinden haberi olmadığını anlattığında çok yadırgamıştım. Bazen üst komşumuzun hastalığından, yan komşumuzun düğününden bihaberiz. Ama Üsküdar; komşuluğun üst seviyede olduğu, yüzyıllarca insanların bir arada yaşadığı bir yerdir. Sultantepe Üsküdar’ın tarihi bölgelerinden bir tanesidir. Yıllarca burada yaşayıp dedelerinden sonra da burada kalmış insanlar var. Bu yüzden bu geleneğe yakın olmak gerekiyor.

- ‘Prestige Konakları’nda en çok odaklandığınız nokta sıcak komşuluk ilişkileri... Neden?
İstanbul’un komşuluk ilişkileri en iyi yürüyen sitesinde oturuyorum. Dolayısıyla oradan esinlenerek bu konsepti geliştirdik. Biz oturduğumuz sitede komşularımızla çok fazla protokol uygulamadan girip çıkarız evlerimize. 100 komşunun 99’unun ismini biliriz.herhangi bir komşumuzun önemli gününde hep beraber oluruz.


banner193

Yorum Gönder