banner181
banner210

Havacılık sektörüne 12 milyar dolar kazandırdı

03 Ocak 2012 Salı 21:10
Bu haber 12403 kez okundu

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Birdal ile İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yeni inşa edilen Hava Trafiği Kontrol Kulesi’nde konuşuyoruz. Birdal’ın, Havacılık sektörü ile ilgili olarak Ekovitrin’e yaptığı açıklamalar çarpıcı… Birdal, “Kamu-Özel Sektör İşbirliği Projeleri” ile havacılık sektörüne 12 milyar dolar katkı sağlandığını söylüyor.

Haber : Hande ÇOLPAN

Son yıllarda ülke ekonomisine kazandırılan havaalanı ve havalimanları “yap-işlet-devret” modeli ile inşa ediliyor ve işletiliyor. İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Avrupa’nın en iyi havalimanı seçilen Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Dış Hatlar Terminali, Antalya yeni Dış ve İç Hatlar Terminalleri bu modelle inşa edildi ve özel sektör tarafından işletiliyor.


Ekovitrin okuyucuları tarafından “Yılın Bürokratı” seçilen Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Birdal ile İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yeni inşa edilen Hava Trafiği Kontrol Kulesi’nde 65 metre yükseklikte Türk Havacılık Sektörünü konuşuyoruz. Birdal’ın, sektörle ilgili olarak  Ekovitrin’e yaptığı açıklamalar çarpıcı…

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, “Yap-İşlet-Devret” ve “İşletme Hakkı Devri (Kiralama)olarak adlandırılan “Kamu-Özel Sektör İşbirliği Projeleri” ile havacılık sektörüne yaklaşık 12 milyar dolar katkı sağlandığını söylüyor. Genel Müdür Orhan Birdal, DHMİ’nin uyguladığı bu modeli, dünyanın bir çok ülkesinin örnek aldığını ve kendilerine bilgi için müracaat ettiklerini belirtiyor. Birdal, Bu model dünyada Türk Modeli diye biliniyor” diyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Binali Yıldırım’ın öncülüğünde, havayolları ulaşımında çağ atlandığına dikkat çeken DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, tüm havaalanlarımızda yoğun bir trafik yaşandığını söylüyor. ‘2003 yılında 33 milyon olan yolcu sayımız bu 2011 sonunda 120 milyonu geçecek. Katlayarak büyüyoruz artık. Bu büyümeyi karşılamak için bu alt yapıyı hızlı yapmamız lazım’ diyen DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal; havacılık alanında dünyayla kıyasladığımızda bu ölçekte iş yapan başka bir ülke olmadığını da sözlerine ekliyor.

YANGINA ANINDA MÜDAHALE
Dünyanın sayılı havalimanları arasında yer alan; her gün binlerce uçağın inip kalktığı, ve milyonlarca yolcunun seyahat ettiği Atatürk Havalimanı, 2 milyon 650 bin TLlik yatırımla artık risklere karşı çok daha emniyetli hale geldi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle açılan, DHMİ Atatürk Havalimanı Kurtarma ve Yangın İstasyonu Ek Binası hakkında DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal: “ Havacılığın olmazsa olmazı güvenlik önlemleridir” diyor. Bu güvenlik önlemlerinin en başında ise yangın güvenliği ve kurtarmayla ilgili güvenlik tedbirleri geliyor. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Atatürk Havalimanı’nda daha önce bir tane yangın güvenlik istasyonunun bulunduğuna dikkat çekiyor ve şunları söylüyor:
“Atatürk Havalimanı çok geniş olduğu ve yaygın bir alanda hizmet verdiğimiz için tek noktadan müdahale yerine 2 ayrı noktadan müdahalenin iyi olacağı kanaatine vardık. Bunu düşünerek ilave bir kurtarma istasyonu planladık. Bir kaza olduğunda en geç 2 dakika içinde ulaşmak zorundayız. Cana gelecek bir şey varsa bu durumda daha fazla insanı kurtarmış oluruz. Buraya yapmış olduğumuz yatırımın miktarı 2 milyon 650 bin TL’yi buldu. Yaklaşık 10 ayda inşaat tamamlandı. Kaza mahalline gidildiğinde tüm ekipmanların bulunduğu 12 tane modern yangın söndürme aracımız var.

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA YENİ KULE HİZMETE HAZIR
Türkiye’de en yoğun hava trafiğine sahip olan Atatürk Havalimanı, alt yapı ve teknik donanımlar konusunda sürekli yenilenmeye devam ediyor. Ortalama 75 saniye içerisinde iniş ve kalkışın yaşandığı Atatürk Havalimanı yoğun hava trafiği ile dikkat çekiyor. Uçuşların bel kemiği konumunda olan ve uçakların iniş kalkış ve havada seyir halindeyken irtibatta bulunduğu hava kulesi de bu anlamda büyük önem taşıyor.
Atatürk Havalimanı’nın şehir içinde kalan lokasyonda yer alması sebebiyle yer genişletmeleri konusunda belirli kısıtlamalar oluşuyor. Bu kısıtlamaları mantıklı şekilde değerlendirerek yeni alanlar oluşturma çabası içerisinde olduklarını belirten DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, yeni kuleyi bu yüzden yaptıklarının altını çiziyor ve sağlayacağı faydaları şöyle dile getiriyor:
“ Atatürk Havalimanımız maalesef şehrin tam ortasında kaldı. Her taraftan şehir havalimanını abluka altına aldı. Onun için bizde bu mevcut sınırlar içinde olduğu kadar park yerleri ve yeni yerler oluşturmaya gayret ediyoruz. Bu çerçevede de eski kulenin olduğu yeri kaldırıp park yeri haline getireceğiz. Yeni kontrol kulesi ve altında olan teknik blok hem hava trafik kontrol merkezi olacak, hem de kule olarak hizmet verecek. 65 metre yüksekliğindedir. Her türlü donanımı var. Güvenli bir trafik hizmeti verileceğine dair son kararlar alındıktan sonra hizmet buradan verilecek. Atatürk Havalimanı’ndaki trafik görüyorsunuz ki; İstanbul’un E-5 trafiğinden daha yoğun. Hava trafiği olduğu kadar kara trafiği de yoğun. Aslında havalimanında sadece uçaklar bulunmuyor. Bu uçaklara hizmet vermek için yer hizmet kuruluşları var. Bu araçlar, hepsi bir taraftan uçağa yanaşarak en kısa sürede uçağı yeni sefere hazırlamaya çalışıyorlar.”

İZMİR HAVALİMANI’NIN KAPASİTESİ 2 KAT ARTACAK
HMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ile ihalesi yapılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni iç hatlar terminalini de konuşuyoruz. Birdal, Adnan Menderes Havalimanı’nda iç ve dış hatlarda yaşanan sorunun giderilmesi için yeni terminal ihalesinin yapıldığına dikkat çekiyor. İhaleyi 610 milyon Euro bedel ile kazanan TAV  Havalimanları Holding, İstanbul Atatürk Dış Hatlar ve Ankara Esenboğa Havalimanlarını da inşa edip  halen işleten tecrübeli bir şirket.

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, TAV  tarafından yine  “yap-işlet-devret” modeliyle inşa edilecek ve işletilecek olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni iç hatlar terminali projesiyle ilgili şunları söylüyor:
Eski iç hatlar terminali yıkılarak daha büyük bir terminal yapılacak. Terminalin maliyeti 250 milyon Euro civarında. 20 yıllığına kiralama ihalesi yaptık ve 610 milyon Euro + KDV’ ye ihale tamamlanmış oldu. KDV ile yatırımı bunların hepsini bir araya getirdiğimizde 1 milyar Euro tutarında, eski parayla yaklaşık 2,5 katrilyon lira civarında bir tutar ekonomiye kazandırılmış olacak. Özel sektör işletecek. 20 yıl sonra tekrar bize devredecek ve yeniden kiralama ihalesine girilecek. Aslında hem hizmet kalitesinin artırılması, hem yolcuya verilen hizmetlerde özel sektörün esnekliğinden faydalanarak daha kaliteli imkanların ortaya çıkması, bu tür projelerin başarısını da beraberinde getiriyor. Yeni yapacağımız iç hatlar terminali dış hatların 2 katı büyüklüğünde olacak. Yaklaşık 10 milyon yolcuya hizmet verebilecek.  2 yıl sonra yeni iç hatlar terminal binasının açılışını da İzmir’de yapacağız.”

ÇUKUROVA’YA BÖLGESEL HAVAALANI
Türkiye açısından büyük önem taşıyan havaalanı ihalelerinden bir de Çukurova Bölgesel Havaalanı ihalesiydi. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, yapılacak olan havaalanının Çukurova bölgesinin, güney aksında hizmet verecek bir bölgesel havaalanı niteliği taşıyacağına dikkat çekiyor. Birdal; “O, bölge belki ileride Antalya’ya alternatif olacak ciddi bir turizm bölgesi ve sürekli kalkınan bir bölge. Çukurova Bölgesel Havaalanı, turizmde yapılacak olan yeni yatırımlara ivme kazandırır diye düşünüyoruz. Burada çok ciddi yatırımlar yapılacak. Yaklaşık 8 milyon metrekarelik bir alan üzerinde pistler, taksi yolları, 200 bin metrekare kapalı alan olacak. Altyapısıyla beraber 3 yıl içinde inşa edilerek hava trafiğine açılacak” diyor.Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder