banner181
banner210

Kişisel savunmanın da kulübü kuruldu

03 Ocak 2012 Salı 13:18
Bu haber 1052 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde, “Avcı Wing Tsun ve Escrima” adlı öğrenci kulübü kuruldu. Kulübün akademik danışmanlığını Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Bölüm Başkanı Yrd....

Kişisel savunmanın da kulübü kuruldu
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde, “Avcı Wing Tsun ve Escrima” adlı öğrenci kulübü kuruldu. Kulübün akademik danışmanlığını Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr Menderes Kabadayı, başkanlığını da Murat Altan yürütüyor.
        “Avcı Wing Tsun ve Escrima Kulübü”, 2011-2012 öğretim yılı etkinlik ve faaliyetlerini tanıtmak amacıyla, Fen Edebiyat Fakültesi önünde bir gösteri sundu. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği etkinlik antrenör Kenan Kara ve “7. öğrenci” dereceli Timur Ük’ün “Escrima” gösterileriyle başladı. Daha sonra kulüp öğrencilerinden Gökçen Erol, sokakta bir bayanın karşılaşabileceği kapkaç, bıçaklı veya sopalı gibi saldırılara karşı kendini nasıl savunabileceğine dair kısa bir gösteri gerçekleştirdi. Kulüp öğrencileri de “Wing Tsun” pratiklerini göstermek amacıyla “Chi sao” ve “Lat sao” pratiklerini uyguladı. Devamında Si-Hing Kenan Kara öğrencileriyle birlikte çok kişiye karşı savunma stratejisi üzerine bir gösteri yaparak, sokakta tabanca, bıçak ya da sopayla gerçekleşebilecek bir takım silahlı saldırılara karşı kendimizi en basit şekilde korumanın yollarını gösterdi.
        Günümüzden üç asır yıl önce, bir kadın tarafından geliştirilmiş tek savunma sanatı olan “Wing Tsun” hakkında bilgi veren Si-Hing Kenan Kara, “Asıl savunma kişinin kendini zor durumda bırakmaması, mümkün mertebe sokakta karşılaşabileceği tehlikelere mecbur kalmadıkça karışmamasıdır. Sokaktaki yaşam bir ring alanı değildir. Saldırıya uğrayan o an için bu pratikleri uygulayıp, kendini tehlikeli bölgeden uzaklaştırmalıdır.” dedi.
        Kulübün faaliyetleri hakkında konuşan “Avcı Wing Tsun ve Escrima Kulübü” Başkanı Yusuf Ziya Ölmez ise kursun gün ve saatleri konusunda bilgi vererek, kulübün kuruluş aşamasında desteğini esirgemeyen Yard. Doç. Menderes Kabadayı’ya teşekkür etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder