banner181

Çınar ağaçları koruma altına alınacak

03 Ocak 2012 Salı 12:59
Bu haber 1222 kez okundu

Hatay genelindeki çınar ağaçları koruma altına alınacak. Antakya Orman İşletme Müdürlüğü kent genelinde bulunan 242 çınar ağacının korunmasına yönelik proje hazırladı.Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi hazırladıkları...

Çınar ağaçları koruma altına alınacak
Hatay genelindeki çınar ağaçları koruma altına alınacak. Antakya Orman İşletme Müdürlüğü kent genelinde bulunan 242 çınar ağacının korunmasına yönelik proje hazırladı.
Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi hazırladıkları proje hakkında Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’e bilgi verdi.
Proje ile Reyhanlı–Cilvegözü Yolu ve Reyhanlı–Kırıkhan Yolu, Kırıkhan ilçe girişinde yer alan ortalama 85 yıllık ömre sahip 242 çınar ağacının bu projeyle kurtarılması planlandı.
Proje hakkında bilgi alan Vali Lekesiz sürdürülen bölünmüş yol projelerinin bu ağaçlara zarar gelmeyecek şekilde özel özen gösterilerek çizildiğini belirtti. Lekesiz bu şekilde yapılacak yol güzergahındaki çınar ağaçlarının da kurtarılmış olacağını aktardı.
Lekesiz, “Bunun yanında ağaçların tedavisi, bakımı, rehabilitasyonu ve restorasyonunun yapılarak, tarihi ve kültürel değer taşıyan bu ağaçların bulundukları mıntıkadaki doğal ömürlerinin uzamasına katkı sağlamak, ağaçların çeşitli dış etkenler dolayısıyla uğramış oldukları deformasyonu gidermek amacıyla Antakya Orman İşletme Müdürlüğüne bir proje hazırlattık. Yapılacak restorasyon, rehabilitasyon, budama ve bakım çalışması ile ağaçların doğal ömrünün 30 yıl uzatılması sağlanacaktır.” dedi.
Hazırlanan proje hakkında bilgi veren Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi ise, ilk 15 iş gününde budama işlemlerinin gerçekleştirileceğini belirterek, budama işleminden sonra 30 iş günü içerisinde de yaraların tedavisi ve ağaçların restorasyon işlemlerinin tamamlanacağını söyledi.
Projenin toplam uygulama süresinin 45 iş günü olacağını anlatan Harbi, görünürlük ve farkındalık yaşatmak amacıyla da uygun yerlere çalışmalar esnasında ve çalışmaların bitiminde bilgilendirme levhaları konulacağını sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder