banner181
banner210

Karaman'da Mavi Tünel sevinci

31 Aralık 2011 Cumartesi 12:52
Bu haber 1183 kez okundu

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Mavi Tünel projesinin Karaman ve Konya ovaları için hayati önem taşıyan yüz yıllık bir rüya olduğunu söyledi.     Proje sayesinde Akdeniz’e dökülen suların artık boşa akmayacağını...

Karaman'da Mavi Tünel sevinci
Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Mavi Tünel projesinin Karaman ve Konya ovaları için hayati önem taşıyan yüz yıllık bir rüya olduğunu söyledi.
    Proje sayesinde Akdeniz’e dökülen suların artık boşa akmayacağını vurgulayan Uğurlu, “Sulamanın etütleri 1904 yılına, inşaatının başlaması ise 1908 yılına kadar uzanıyor. Nihayet 100 yıllık bir rüya olan projenin temeli 2007 yılında Hükümetimiz tarafından atıldı. Ülkemizin GAP’tan sonra en büyük sulama projesi yatırımı olma özelliğini taşıyan ve DSİ tarafından uygulanmaya başlanan Konya Ovası Sulama Projesi ile; Akdeniz’e boşa akan sular Konya Havzasına taşınarak modern sulama yöntemleri hayata geçmiş olacak.” dedi.
    Karaman ve Konya ovasında önemli yeraltı su rezervleri bulunduğunu ancak bunların yeterince değerlendirilemediğini aktaran Kamil Uğurlu, proje ile ilgili şu bilgileri verdi:
    “Özellikle bölgedeki tarım alanlarının sulanacağı proje bünyesinde ayrıca; Konya ve Karaman şehir merkezlerinin içme, kullanma, sanayi suyu ihtiyaçlarının karşılanması ve hidroelektrik enerji üretimi de bulunmaktadır. 4 metre çapında ve yaklaşık 17 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin Urfa tünellerinden sonra ikinci büyük sulama tüneli olan Mavi Tünel’den; saniyede 36 metreküp su, toplam 223 bin 410 hektarlık araziye sulama suyu takviyesi yapacak. Ayrıca yeraltı suyunu desteklemesinin yanı sıra Konya ve Karaman ilimizin 60 yıllık içme suyu ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacak ve yılda yaklaşık 150 milyon kilovatsaat hidroelektrik enerji üretilecek.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder