BİST
102556
ALTIN
260.386
DOLAR
5.7112
STERLİN
7.1058
EURO
6.3685

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE FAİZ HEYECANI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın gecelik marjinal fonlama faiz oranını 50 baz puan düşürme kararı inşaat ve konut sektöründe memnuniyetle karşılandı. Mevcut oranların hala yüksek olduğunu ifade eden sektör temsilcileri faizlerin yüzde 1’in altına inmesiyle piyasada hareketlenme yaşanacağını belirtiyorlar.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE FAİZ HEYECANI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın gecelik marjinal fonlama faiz oranını 50 baz puan düşürme kararı inşaat ve konut sektöründe memnuniyetle karşılandı. Mevcut oranların hala yüksek olduğunu ifade eden sektör temsilcileri faizlerin yüzde 1’in altına inmesiyle piyasada hareketlenme yaşanacağını belirtiyorlar.

21 Nisan 2016 Perşembe 13:40
6156 Okunma
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE FAİZ HEYECANI
İnşaat sektörü tarafından konut satış ivmesindeki yükseliş eğiliminin önündeki en büyük engellerden biri olarak tanımlanan "faiz"e ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kararı, inşaat ve konut sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı. TCMB'nin aldığı, gecelik marjinal fonlama faiz oranını 50 baz puan düşürme kararını yorumlayan sektör temsilcileri, satışlardaki rekor beklentisinin daha da güçlendiğini vurguladı. 
Kararın beklenen bir karar olduğu ve olumlu karşılandığı konusunda hem fikir olan inşaat sektörünün patronları, bundan sonraki hareketin bankaların faizleri düşürmesi olacağını söyledi. Ortak talep; bundan sonraki süreçte konut talebinin artması ve piyasaların canlanması için faiz oranlarının yüzde 1’in altına çekilmesi...

Pana Yapı İnşaat Grup Başkanı Mahir Şaşmaz: 
Faizlerin yüzde 1'in altına inmesini bekliyoruz
Faiz indiriminin reel sektöre olumlu yansıyacağı görüşündeyiz. Bankalar da konut kredilerinde faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına çekmeleri durumunda inşaat piyasası oldukça hareketlenecektir. Beklentimiz bankaların en kısa sürede bu yönde pozisyon alarak lokomotif sektörlerden biri olan inşaat piyasasını desteklemeleridir.

KLK YAPI Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atakan Kulak:
Ekonominin canlanması için önemli bir karar

Merkez Bankası, piyasaların yakından takip ettiği faiz kararını açıkladı. Bu karar, Murat Çetinkaya başkanlığında açıklanan ilk faiz kararı oldu. Herkes bu karara endekslenmişti, Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı piyasalar tarafından tahmin edilen bir karardı. Piyasalara etkisinin olumlu şekilde yansımasını öngörüyoruz. Bundan sonra bankalar da özellikle kredi faiz oranlarını geri çekme yoluna gideceklerdir. Bu da banka kredisi kullanarak konut alma eğilimi içinde olanların gayrimenkule olan talebini artıracaktır. Ekonominin canlanması ve sektördeki yatırımların artması için bu kararın önemli olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan devletin konut alımında özellikle ilk defa konut alacaklar, asgari ücretle çalışanlar ve belli bir miktara kadar kredi kullanacaklar için teşvik niteliğinde konut faizlerinde özel indirimler sağlaması gerektiğini düşünüyorum. Bu da pazara olumlu etki sağlayacaktır.

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doğan Dağ:
Tüketici bu nefesi bekliyordu

Merkezi Bankası'nın faiz oranlarını aşağıya çekmesi tabii ki piyasalara ve sektöre güven pompalayacaktır. Mevcut piyasada tüketicinin beklediği bir nefesti bu karar. 
Aynı zamanda vatandaş bu güvenle yatırım kararlarını da netleştirmiş olur, faiz oranı ibresinin de aşağı yönde olduğu anlamına gelir. Sektörde geçmiş dönemlerde yaşadığımız hızları da yakalamış oluruz. 

Doğa Şehircilik Yönetim Kurulu Üyesi İlyas Ayvacı: 
Birikimler konut yatırımına dönüşebilir

Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını uzun zamandır hem sektör hem de konut almak isteyenlerce bekleniyordu. Kredi maliyetlerinin ucuzlamasıyla şimdiye dek faiz indirimini gözleyenleri talebi harekete geçecek. Bu indirimle birlikte bankaların da kredi faiz oranlarını düşürmeye çalışacağını, bunun da piyasalara ve özellikle konut talebine olumlu yansıyacağını tahmin ediyoruz.
İndirim kararının yansımalarının kısa süre içinde görülecektir. Bu karar konut satışlarına kısa vadede yansır diye düşünüyoruz. Mevduatta bekleyen hatırı sayılır bir birikimin olduğunu düşünüyoruz. Bankaları kredi faiziyle birlikte mevduat faizini de düşürmesi durumunda, bu birikimler konut yatırımına dönüşebilir. Bu da sadece konut satışlarını değil, konut üretiminden doğrudan etkilenen, gayrimenkul sektörünün paydaşı olduğu 250’ye yakın sektörü de olumlu etkiler. Esasen günümüz şartlarında konut kredi faizlerinde oranın yüzde 1’in altı olması gerekmektedir. 

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan: 
Kararla beraber bekleyen talep realize olacak

Beklenen bir indirimdi ve piyasa 50 baz puanı esasında satın almıştı. Buna rağmen dolar aniden 2.85'ten 2.81'e indi. Şimdi bankalar bir yandan mevduat faizlerini geri çekmeye çalışacak, bir yandan da bekleyen bir talep olan konut kredi faizlerini geri çekmeye çalışacaklar. Bu karar mutlaka konut talebine fayda sağlayacaktır. Bekleyen bir talep kısa sürede realize olacaktır. Tabii yüzde 1 ile 1.25'ler arasında değişen faizlerin, esas olması gereken rakam olan 0.70'ler civarına gelmesine daha bir süre var. Ancak bu günü bir başlangıç olarak görmek lazım.

İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel:
KOBİ'ler rahat bir nefes alacak  

Özellikle gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü gidişin enflasyona olumlu yansıması, cari açıktaki aşağı yönlü olumlu gelişme, aynı zamanda uluslararası piyasalardaki olumlu algı ve piyasaya yabancı yatırımcı girişindeki artış Merkez Bankası'nın elini güçlendirmişti. Bununla birlikte beklentiler doğrultusunda MB'nın gecelik borç verme faiz oranını 50 baz puan düşürmesi piyasaları rahatlatmış oldu. Eğer piyasa faizleri de aşağı yönlü giderse, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman maliyetlerinde azalma görülecek ve bu da bilançolarına olumlu yansıyacak. Karar, KOBİ'lere rahat bir nefes aldıracak.

Son Güncelleme: 21.04.2016 13:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.