BİST
96455
ALTIN
222.078
DOLAR
5.6626
STERLİN
7.3539
EURO
6.5275
banner287

Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası

ANKARA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Organize Sanayi Bölgesi Kanunu'nun geçici 9. maddesi kapsamında bedelsiz parsel tahsisinin, 12 Nisan 2015’ten itibaren 2 yıl daha uzatılması kararı alındığını bildirdi.Başbakan Davutoğlu, TOBB genel...

Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası

ANKARA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Organize Sanayi Bölgesi Kanunu'nun geçici 9. maddesi kapsamında bedelsiz parsel tahsisinin, 12 Nisan 2015’ten itibaren 2 yıl daha uzatılması kararı alındığını bildirdi.Başbakan Davutoğlu, TOBB genel...

08 Nisan 2015 Çarşamba 19:38
152 Okunma
Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası

ANKARA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Organize Sanayi Bölgesi Kanunu'nun geçici 9. maddesi kapsamında bedelsiz parsel tahsisinin, 12 Nisan 2015’ten itibaren 2 yıl daha uzatılması kararı alındığını bildirdi.

Başbakan Davutoğlu, TOBB genel merkezinde düzenlenen 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nın kapanışında, yaptığı konuşmada, toplantının yaklaşık 6,5 saat sürdüğünü, Hakkari’den Edirne’ye, Muğla’dan Artvin’e kadar Türkiye’nin her yerinden gelen temsilcilerden bütün Türkiye’yi dinlemiş olduklarını, toplantının kendisi için çok faydalı bir istişare olduğunu vurguladı.

İstişarelerin olumlu adımlar atmak ve ortak vizyon geliştirmek için yapıldığını ifade eden Davutoğlu, "Bugün bir taraftan sizleri dinlerken diğer taraftan da notlar aldım. Masa etrafında arkadaşlarla istişare edip gündeme getirdiğiniz sorunlara doğrudan müdahalelerde bulunma kararı aldık. Dolayısıyla bugünkü istişarelerin hemen bugünkü ürünlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Sizin gündeme getirdiğiniz konular gündeme geldiği anda arkadaşlarımız çalıştılar ne yapılabilecekse bunları ilettiler ve bazı somut kararlar aldık. Bu, bugünlük ama önümüzdeki günlerde haftalarda ve aylarda emin olunuz ki gündeme getirdiğiniz her konu mutlaka değerlendirilip çözüme kavuşturulacak” diye konuştu.

Toplantı için sistematik bir hazırlık yapıldığına işaret eden Davutoğlu, "Her bir il sadece sorunları gündeme getirmedi olabilecek çözüm yollarını da bizlere gösterdi. Bütün bu çalışmaya katkıda bulunan arkadaşlara teşekkürü borç biliyorum. Ayrıca bugün 81 vilayetimizi dinledik ama en kısa zamanda sektörel bazda da bu tür istişarelerimizi sürdüreceğiz. Sizden ne kadar veri gelirse biz de o kadar sağlıklı adımlar atar o kadar doğru kararlar alırız" diye konuştu.

-Kadın girişimcilere ek destek-

Toplantıda söz alan bir girişimcinin talebine değinen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Her şeyden önce kadın girişimcilerimiz adına söz alan Zerrin Hanım’a çok teşekkür ediyorum. Bu çerçevede de kadın girişimcilerimizi her zaman en iyi şekilde desteklemek için onları bereketli ellerini, her zaman bereketli olan ellerini Türk ekonomisi katkıda bulunmak için devreye sokma yolunda zaten çok ciddi adımlar attık, atıyoruz." 

Davutoğlu, geçen hafta KOSGEP ve Kredi Garanti Fonu’ndan kadın girişimcilere hibe ve kredi desteğinde pozitif ayrımcılık yapma kararı aldıklarını anımsatarak, "Bunu daha geliştirebiliriz. Ancak şu anda hibe ve destekte kadın girişimcilere yüzde 20, kredi garanti fonunda ise yüzde 10 ek destek sağlama kararı almış  bulunuyoruz. Hayırlı olsun. Kadın girişimcilere destek bizim boynumuzun borcudur" değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda, kendisini memnun eden bir hususun, geçen hafta ilan edilen istihdamı ve üretimi teşvik paketinin çok kısa sürede özümsenmiş ve benimsenmiş olması olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Birçok konuşmacımız bu teşvik paketine atıfta bulundu. Bunun ekonomide bize katkı sağlayacağını ifade etti. Bunun, bu teşvik paketinin böylesine benimsenmiş olması bizim için çok önemli göstergedir. Bu yönde gelebilecek ek tekliflere, her zaman açığız" ifadesini kullandı.

-"Hep beraber ayağa kalkmalıyız, kenetlenmeliyiz"-

"Yine beni çok memnun eden, gerçekten ülkemizin geleceği açısından sadece ekonomik bağlamda değil siyasi bağlamda da ümitlenmemizi, ümitvar olmamızı güçlendiren husus da özellikle Güney ve Doğu Anadolu bölgelerinden gelen oda temsilcilerimizin çözüm sürecine yaptığı atıftır" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Çözüm Süreci sadece siyasal bir proje değildir, kültürel proje değildir. Bugün sizlerin de ortaya koyduğu gibi büyük bir ekonomik projedir, sosyoekonomik projedir ve ülkemizin kalkınmasındaki en önemli katkı alanlarından biridir. Çevre ülkelerde etnik ve mezhep ayrımlı çatışmalarla ülkeler bir ateş hattında yaşarken Türkiye, Çözüm Süreci üzerinden, demokratik bir seçime giderken demokrasinin getirdiği olumlu ortam üzerinde bir bütünleşme, bir araya gelme, kenetlenme dönemi yaşıyor. 6-7 Ekim olaylarından sonra yine bu salonda, Doğu ve Güneydoğu’dan gelen oda başkanlarımızla buluşmuştuk. O günkü bazı karamsar yorumların kısa zamanda nasıl dağılmış olduğunu, nasıl tekrar bir heyecan ve güvenin bölgeye yayılmış olduğunu görmekten büyük memnuniyet duydum. Gün bugündür. Bu ülkenin geleceğini bu ülkenin etnik ve mezhebi bakımdan hangi kökenden gelirse gelsin bütün vatandaşların refahını düşünenler birlik, milli birlik ve beraberlik için ayağa kalkmalılar. Hakkari’dekiler Edirneliler ile birlikte ayağa kalkmalılar, Diyarbakırlılar Bursalılarla birlikte ayağa kalkmalı. Batmanlılar, Sakaryalılarla birlikte ayağa kalkmalılar. Urfalılar, Rizelilerle birlikte ayağa kalkmalı. Hep beraber ayağa kalkmalıyız, kenetlenmeliyiz, bütünleşmeliyiz ki bin yıllık kardeşliği teminat altına alalım. Ben bugün bu çerçevede ortaya çıkmış olan güçlü iradeyi görmekten, bizim sergilediğimiz güçlü siyasi iradenin sizler tarafından da benimsenmiş olduğunu görmekten büyük memnuniyet duydum."

Davutoğlu, "Bütün ülkemizde her köşesinden gelmiş olan işadamlarımız bilsinler ki ülkemizin her köşesinde kamu düzeni egemen olacak" dedi.

Kamu düzenini bozmak isteyen, kamu düzeni üzerinden iş dünyasını tarumar etmek isteyen, iş yerlerini yakan yıkan çabalara hiçbir zaman izin vermeyeceklerini bildiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kamu düzenini mutlaka egemen kılacağız ve kamu düzeni üzerinden de ekonomik yatırımlarınızın garanti edilmesini sağlayacağız. Hiç tereddüdünüz olmasın. Türkiye’nin her bir santimetrekaresinde hem barış ve kardeşlik hakim olacak hem de kamu düzeni olacak. Bu konuda Doğu ve Güneydoğu’dan gelen oda başkanlarımıza gösterdikleri hassasiyet ve kararlılık dolayısıyla bir kez daha teşekkür ediyorum."

Davutoğlu, toplantıda dikkatini çeken bir talebin, yeni organize sanayi bölgesi kurulmasıyla ilgili olduğunu belirterek, "Sinop’ta, Samsun’da, Mersin’de de her yerde organize sanayi bölgeleri konusundaki talepler... Bu çok önemli gösterge. Herkes, organize sanayi bölgesi kurulmasını istiyor" diye konuştu.

Artvin ve Hakkari’ye organize sanayi bölgesi kuracaklarını bildiren Davutoğlu, şunları söyledi:

"Organize sanayi bölgesi olmayan ilimiz kalmayacak. Artvin’de olmamasının sebebi siyasi irade eksikliği değil Artvin’in o güzel yalçın dağlarının ve coğrafyasının organize sanayi bölgesi kuracak kadar alana müsaade etmemesidir. İnşallah Hakkari’nin yaylalarında, Artvin’in güzel dağları arasında organize sanayi bölgesi kuracağız. Bunun önemi şurada: Demek ki sanayide canlanma var ki 5, 8, 10 organize sanayi bölgesi olan illerimiz bile yeni organize sanayi bölgesi talep ediyor. Demek ki böyle bir girişimci ruhu var ki organize sanayi bölgelerinde artış var. 2001’de var olan organize sanayi bölgelerinde sinekler avlanıyordu. Neredeyse bütün üretim durmuştu."

-Bedelsiz parsel tahsis için süre 2 yıl daha uzatılıyor-

Organize sanayi bölgeleri için ne gerekiyorsa yapacaklarının altını çizen Davutoğlu, toplantıda, bir oda başkanının Organize Sanayi Bölgesi Kanunu'nun geçici 9. maddesine atıfta bulunarak, bedelsiz parsel tahsisinin uzatılmasını talebinde bulunduğunu kaydetti.

Davutoğlu, "Hemen gerekli girişimde bulunduk, toplantı esnasında, Bakanlar Kuruluna sevk edilen bir husustu, Başbakanlığa sevk edilen husustu. Bugünden itibaren bu toplantıyla birlikte Organize Sanayi Bölgesi Kanunu'nun geçici 9. maddesi, yani bedelsiz parsel tahsisinin 12 Nisan 2015’ten itibaren 2 yıl daha uzatılması talebi kararı alınmıştır. Aradaki istişarelerde bu konudaki gerekli adım atıldı, Bakanlar Kurulu kararı da çıkartıldı" bilgisini verdi. 

 Organize sanayi bölgelerinin enerji sorunlarının da gündeme geldiğini dile getiren Davutoğlu, "Organize sanayi bölgelerinin doğalgaz ve enerji sorunlarının çözümü için Enerji Bakanlığımızla birlikte Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız arasında ortak bir komite kuruldu. En kısa zamanda bu enerji sorunlarını çözümünde kararlıyız" diye konuştu.

Organize sanayi bölgelerinin artık sanayi bölgesi adıyla değil bazı ihtisas alanlarıyla tanımlanmasının da memnuniyet verici olduğunu kaydeden Davutoğlu, ihtisas bölgelerinin artmasının o alandaki kümelenmeyi ve o alandaki çalışmaları teşvik eden bir olgu olduğuna dikkati çekti.

Başbakan Davutoğlu, toplantıda gündeme getirilen, Bartın Zonguldak Endüstri Bölgesi ve Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi’nde yaşanan yargı ile ilgili hususların da dikkate alınarak gerekenin en kısa sürede yapılacağını kaydetti.

(Sürecek)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.