BİST
94671
ALTIN
193.282
DOLAR
4.7569
STERLİN
6.2378
EURO
5.4822
Kadınlara iş, siyaset, eğitim ve hayatın her alanında daha fazla yer alma hakkı Cumhuriyet dönemiyle başladı bugün de devam ettiriliyor ancak henüz kadınlar, hak ettikleri yerde değiller.

21. yüzyıldayız ama daha yeni yeni kadına toplumda hak ettiği yeri vermeye çalışıyoruz. Yazımıza kadının, varlığını dünyaya kabul ettirebilme mücadelesinin örneği ile başlayalım. 1857’de New York’ ta yapılan grev, çoğu kadın 129 tekstil işçisinin ölümü ile sonuçlanmıştı. Şimdiler de biz bu kara günü “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” diye kutluyoruz. Günümüzde internet ve sosyal medya sayesinde artık dünya küçük bir köye dönüştü. Kadınların yıllardır yaşadıkları zor mücadeleler artık görülür, konuşulur ve tartışılır hale geldi. Bu anlamda biraz da olsa sorunlara, çözüm bulunmaya çalışılıyor. Ancak kadınlar genel anlamda kendi savaşlarında yalnız kalıyor. Dünya geneline baktığımızda kadınlarla ilgili durumun fotoğrafını daha net görebiliyoruz. Örnekle açalım; dünyada kadınların % 53’ü iş gücüne katılıyor. Peki dünyadan Türkiye’ ye bakılınca sonuçlar nasıl dersiniz? Eğitim; Dünya Kalkınma Raporu’na göre Türkiye’de kadınlarımızın ortalama 6,1 yıl eğitim görüyor. Dünya Ekonomi Forumu’nun “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’na” göre ise 135 ülke arasında en kötü tabloyu çizerek 124. Sırada yer alıyoruz. Yine bu rapora göre “Kadının Ekonomiye Katılımı ve Fırsat Eşitliğinde” 135 ülke arasında 129. Sıradayız. “Eğitime Erişmede” 135 ülke arasında 108. sıradayız. Kanun yapıcılar arasında ise 98. sıradayız. Kadınlara her alanda yapılan negatif ayrımcılığın rakamları da ürkütücü boyutlarda! Şöyle ki; Türkiye’de kadın nüfusu 37,6 milyon. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de bu nüfusun % 28,2 si ekonomiye destek amaçlı iş gücüne katılırken bu oran AB ülkelerin de % 52,8, dünyada ise % 51,1. Türkiye’de çalışan kadınların % 47’si hizmet , % 38’i tarım, % 14,32’si sanayi ve % 0,83’ü inşaat sektörlerinde çalışıyor. Ve maalesef bu kadınlarımızın % 58’i sosyal güvenceden mahrzzum.

SİGORTASIZ ÇALIŞAN KADINLARIN ORANI
Türk Kadının üçte biri iş yaşamında ama kayıt dışı çalışıyor. Genç kadınlarda işsiz sayısı % 21,7. İş gücüne katılmayan 12 milyon ev hanımı var. % 30 Kadın aynı işte erkeklerden daha az kazanıyor. % 48 kendi işinin patronu olan kadın oranı. % 31 Kadın yönetici oranı. 550 milletvekili olan Meclis’te ise toplam 77 kadın milletvekili var. Zor durumda kalan kadınların kullandığı Kadın Sığınma Evi sayısı 77 adet. Günümüzde her 3 kadından biri şiddete uğrarken. hergün ortalama 3 kadın şiddet yüzünden ölüyor. Hükümet ve Sivil Toplum Örgütleri, kadını kabuğundan çıkarıp iş dünyasına sokmak için çabalıyor. Kadına yönelik bu pozitif ayrımcılık Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyet döneminde başladı. Siyasette, iş dünyasında ve eğitim alanlarında devrimler ve kanunlarla kadınlara birçok hak ve özgürlükler verildi. Mevcut Hükümetimiz de; birçok projeyle kadınları eğitim, siyaset ve iş dünyasında destekliyor. Bu desteklerden biri de; KOSGEB önderliğinde yapılan ve 3 binden fazla ev hanımının, iş dünyasına adım atmasını sağlayan projeydi. Kadın girişimcilerimiz aslında kendilerine güvenen, güçlü önsezilere sahip, sabırlı, dayanıklı, risk üstlenebilen, ikna kabiliyeti kuvvetli, iletişime açık ve inisiyatif kullanan bireylerdir. Çalışma hayatına girmesi ve emeğinin karşılığını alması kadının özgürleşmesini sağlayacağı gibi ekonomide kadının yerini daha da belirginleşecektir. Ücretsiz aile işçisi görevini layık gördüğümüz kadınların bir kısmı ise ücretli ve sosyal güvenceli olarak çalışma hayatına girdi. Ama işyerlerindeki kadınlara yönelik ayrımcılık (maaş, kıdem, terfi…) ve sadece bazı meslek gruplarında yoğunlaşma, erkeklerle rekabeti zorlaştırıyor. Kadınlarımızı, analarımızı, kızlarımızı, kardeşlerimizi Hükümet politikaları, STK, özel ve kamu sektörlerinin çalışmalarıyla daha fazla desteklemeliyiz. Onlara şans verip, ekonomiye daha fazla katkı sağlar hale getirmeliyiz. Bunu yapmalıyız ki; daha sağlıklı, başarılı, mutlu nesiller yetiştirebilelim.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner268